name | autoweek.cz

Benzina s mnoha novinkami

Benzina s mnoha novinkami

09.04.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Benzina otevřela pod názvem Expres 24 první kompletně samoobslužnou čerpací stanici na českém trhu. Od dubna do konce roku 2011 bude testováno sedm čerpacích stanic Orlen a Star, které vznikly transformací z původních stanic Benzina.

Benzina, s.r.o., disponuje s 337 veřejnými čerpacími stanicemi největší celostátní sítí v České republice. Její podíl na tuzemském maloobchodním trhu ke konci roku 2010 dosáhl 14,2 %.

Obchodní značka Benzina působí na domácím trhu přes 50 let. Dnes je společnost 100% dceřinou firmou holdingu Unipetrol jehož majoritním vlastníkem je polská společnost PKN Orlen.

„Pro skupinu Unipetrol je Benzina klíčovým maloobchodním kanálem s velkým ekonomickým přínosem. Benzina je v České republice prakticky synonymem pro paliva a čerpací stanici, má obrovskou tradici a kvalifikaci již od roku 1958 a rozsáhlou síť poboček. Můžeme být hrdí na kvalitu našich paliv, které v nezávislých testech patří vždy mezi špičku na trhu,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol Piotr Chełmiński.

Cílem společnosti Benzina je nabízet ekologicky šetrná alternativní paliva

. Ta znamená také uvedení zemního plynu (CNG) do nabídky, a to ještě letos u prvních čtyř čerpacích stanic s výhledem na 8-10 stanice. Dále je v plánu pilotní projekt elektromobility - vybudování rychlodobíjecího zařízení na čerpací stanici.

 

Samoobslužná čerpací stanice Expres 24

Společnost Benzina spustila ve Vysokém Mýtě první kompletně samoobslužnou čerpací stanici na českém trhu nazvanou Expres 24. Řidičům je k dispozici nonstop a mohou u ní natankovat kvalitní paliva Natural 95 a Diesel TOP Q ze sortimentu společnosti Benzina za zvýhodněné ceny. Platit mohou platebními kartami, v blízké budoucnosti budou zavedeny i hotovostní platby prostřednictvím peněžních automatů na stojanech.

\"Expres 24 je první skutečně plně samoobslužná čerpací stanice v ČR. Zákazníci u ní mohou načerpat naše kvalitní palivo rychleji a také levněji, protože díky úspoře nákladů můžeme u Expres 24 nabízet nižší ceny,\" vysvětluje jednatel společnosti Benzina Martin Durčák. \"Věříme, že zákazníci budou na novou technologii reagovat pozitivně a jsme připraveni instalovat další samoobslužné čerpací stanice u 50 čerpacích stanic, u nichž je v současné době v noci zavřeno,\" dodal.

 

Test konceptů Orlen a Star

Benzina začala testovat reakce zákazníků na dvě v sousedních zemích úspěšné značky čerpacích stanic - Star (značka známá v Německu, kde má 600 čerpacích stanic) a Orlen (polská značka ovládající 32 % trhu a působící i na litevském trhu). Prodávat budou paliva společnosti Benzina.

Test plánovaný na období od dubna do konce roku 2011 by měl ukázat, zda může být takovýto koncept v České republice úspěšný. Prověřuje se možnost využití synergií a unifikace nabídky služeb mezi sousedními zeměmi. \"Testujeme reakci zákazníků na dva koncepty s různými značkami, cenami, vybavením obchodů a gastronomií,\" komentoval novinku Martin Durčák.

Jedná se o test, nikoliv o přejmenování čerpacích stanic Benzina, jak mylně informovala některá média. \"Neměníme jen označení stanic, což by bylo snadné, ale nové postupy a nabídku služeb. Pohonné hmoty budou stejné jako u stanic Benzina, ale v tomto unikátním projektu chceme odzkoušet reakci zákazníků na ceny, nabídku v prodejnách a gastronomické služby které se perfektně osvědčily u německých zákazníků sítě Star a v Polsku u stanic Orlen. Nabízet ale chceme to, co je v České republice nejoblíbenější. Naším cílem je zisk a proto nemůžeme připustit realizaci neúspěšného projektu,\" vysvětluje jednatel společnosti Benzina Pawel Kania.

Čerpací stanice Orlen a Star, které vznikly transformací sedmi původních stanic Benzina. Značka Orlen je určena především zákazníkům zaměřeným na nadstandardní kvalitu produktů a služeb. Nabízena budou stejná paliva jako u stanic Benzina plus včetně prémiových paliv Verva tedy i první motorové nafty na českém trhu s cetanovým číslem 60

. V provozu budou tři testovací stanice Orlen - ve Velké Dobré, v Chomutově a v Mnichově Hradišti.

Nabídka čerpacích stanic Star je orientována na zákazníky, kteří se rozhodují především podle ceny. Tento řetězec pochází z Německa kde čítá okolo 500 čerpacích stanic. Star bude nabízet standardní kvalitní paliva z nabídky společnosti Benzina. Dvě stanice budou umístěny v Praze 9 a další v Novém Městě nad Metují a v Hořicích v okrese Jičín.

 

Změny v legislativě a kvalita paliv

Společnost Benzina oznámila, že vítá aktuální změny v legislativě, které mají za cíl více chránit spotřebitele a zamezit daňovým únikům. Jde především o novelu zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích č. 311/2006 Sb., kterou se po pětiletém úsilí konečně podařilo prosadit a schválit jako zákon č 91/2011 Sb., a novelu zákona o DPH pod č. 47/2011 Sb.

Česká obchodní inspekce bude mít nově povinnost zveřejňovat seznam čerpacích stanic, jejichž vzorky nevyhověly kontrolám kvality paliv. \"Tato úprava však musí být ještě dopracována. Podle její současné podoby totiž bude ČOI uvádět na jednom seznamu čerpací stanice u kterých byl zjištěn jen drobný nedostatek společně s těmi, jejichž palivo může reálně poškodit motor nebo životní prostředí. Poctiví prodejci paliv, u kterých dojde jen k drobné nesrovnalosti, tím mohou být poškozeni,\" uvedl k tomu Martin Durčák.

V roce 2011 doposud všechny vzorky odebrané na čerpacích stanicích Benzina kontrolám ČOI vyhověly. Benzina kvalitu svých pohonných hmot kontroluje také nadstandardně v rámci systému Pečeť kvality. Jedna čerpací stanice je v něm kontrolována v průměru více než pětkrát ročně (1850 kontrol na 337 stanic Benzina), zatímco ČOI kontroluje jednu stanici průměrně jednou za dva roky (1866 kontrol na 3672 veřejných stanic ročně).

Benzina proto zákazníky upozorňuje zákazníky na riziko při nákupu výrazně levnějších pohonných hmot. Mnohé čerpací stanice využívají toho, že u nich kontrola hrozí maximálně jednou za dva roky a toho, že ČOI nekontroluje přes víkendy. Proto se koncem týdne často do pohonných hmot přidávají daňově zvýhodněné příměsi - až 40 % lihu do benzinu a 20 % MEŘO do nafty, což přináší riziko poškození motoru.

Vedle ochrany spotřebitele směřují změny v legislativě i k zamezení daňovým únikům. Přibližně 60 % ceny benzinu představují daně, což vytváří prostor pro podvody. Podle novely zákona o DPH bude konečný prodejce ručit za nezaplacenou daň, a to i tehdy, pokud bude úplata za toto zdanitelné plnění bez ekonomického opodstatnění zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny. \"Takovýchto podezřele výhodných nabídek přitom koluje v síti firem a obchodníků s palivy mnoho, několik z nich máme k dispozici.\" potvrdil Martin Durčák.