name | autoweek.cz

Jsou Winterkornovy dny na čele Volkswagenu sečteny?

Jsou Winterkornovy dny na čele Volkswagenu sečteny?

14.04.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Ferdinand Piech vyhrotil boj o moc ve vedení největšího evropského automobilového koncernu. Předseda představenstva Volkswagenu Martin Winterkorn bojuje o své postavení a Piech se zdá být vzhledem ke kritice ze všech stran osamocený. Nicméně Piech hraje silnějšími kartami.
Předseda dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piech, jenž vede koncern VW téměř 22 let a devět let byl jeho výkonným šéfem, dva roky před koncem svého předsednictví zdánlivě ztrácí svůj vliv. Piech čelí odporu ze strany dozorčí rady poté, co překvapivě kritizoval nejvyššího výkonného ředitele Martina Winterkorna.
 
Piech (77) a Winterkorn (67) spolu úzce spolupracovali po dlouhá desetiletí a zasvěcenci vždy Winterkorna považovali za budoucího nástupce Piecha ve funkci předsedy Volkswagenu. Nyní Piech tuto možnost vylučuje.
 
Winterkorn během svého osmiletého kralování dohlížel na transformaci skupiny Volkswagenu zatížené vysokými náklady na pracovní sílu v jednu z nejúspěšnějších světových automobilek. Pod Winterkornovým dohledem se koncern VW rozšířil z osmi na dvanáct značek, více než zdvojnásobil počet svých výrobních závodů na více než 100 a zvýšil prodej o 64 % na loňských rekordních 10,1 milionu vozů.
 
Dohady o vedení přichází v okamžiku, který je pro Winterkorna klíčový, neboť pracuje na dokončení posledních fázích obratu automobilky, která se připravuje na převzetí pozice největšího světového výrobce automobilů od Toyoty Motor, což je cíl, kterého by Volkswagen již letos mohl dosáhnout. Winerkorn se proto nechce vzdát.
 
Piechův varovný výstřel
Piech veřejně projevil ztrátu důvěry k Winterkornovi, když časopisu Der Spiegel sdělil, že si od výkonného šéfa koncernu udržuje odstup. Uvedl také, že Winterkorn jej na pozici předsedy nenahradí. Dal tak nečekaně najevo neobvyklou neshodu mezi dvěma nejvyššími představiteli Volkswagenu. Podle analytiků má toto prohlášení podkopat prodloužení smlouvy s Winterkornem a také to, že by se stal předsedou dozorčí rady po Piechovu odchodu do důchodu.
 
Zástupce zaměstnanců sdělil, že Piech Winterkorna kritizoval na minulých schůzích rady zejména kvůli slabému působení značky Volkswagen v USA. Americká továrna Volkswagenu, vbudovaná investicí ve výši 1 miliardy dolarů v Chattannooze ve státě Tennessee, je už více než rok nedostatečně využívána vzhledem k malé poptávce po sedanu Passat, který se tam vyrábí, a za nějž Winterkorn osobně loboval.
 
Wolfgang Porsche, předseda společnosti Porsche SE, kontrolující většinu akcií Volkswagenu, popsal poznámky svého bratrance jako jeho „soukromý názor“, který nebyl koordinován se zbytkem rodiny. Winterkorna podpořil také stát Dolní Sasko, kde Volkswagen sídlí a který vlastní jednu pětinu hlasovacích podílů ve VW, a také odboroví předáci.
 
Piech se zdá být v izolaci, neboť vlivné odbory, stát Dolní Sasko a Piechův bratranec Wolfgang Porsche okamžitě po jeho výpadu podpořili Winterkorna. Za Winterkorna se staví i další významné osobnosti německého automobilového průmyslu. Winterkornovo postavení v kritických hodinách posílilo i jeho setkání s kancléřkou Merkelovou při příležitosti zahájení veletrhu v Hannoveru.
 
Winterkornovi spojenci
Winterkorn, jenž stojí v čele Volkswagenu od roku 2007, dal přes média najevo, že o svou pozici bude bojovat. Cítí podporu silných spojenců. Je rozhodnut dokázat, že jeho strategie udrží konkurenceschopnost Volkswagenu po delší dobu. Cítí se údajně povzbuzen podporou vlivných spojenců.
 
Jak bitva o moc dopadne, závisí na dvacetičlenné dozorčí radě, která dohlíží na strategii společnosti a jmenuje vrcholový management. Winterkorn má mocného spojence v šéfovi odborů Berndovi Osterlohovi, který je členem dozorčí rady. Deset zástupců zaměstnanců v radě historicky hlasuje jako jeden blok, aby maximálně zvětšilo svou sílu.
 
Podpora ze strany zástupců pracujících byla zásadní v roce 2006, když Piech vyhnal předchozího výkonného šéfa Bernda Pischetsriedera. Poté v roce 2007 do funkce dosadil Winterkorna jako svého spojence působícího na místě ředitele divize Audi. Piech v odstraňování nejvyšších výkonných představitelů drží rekord, neboť v roce 2009 rovněž veřejně poškodil pověst výkonného šéfa společnosti Porsche Wendelina Wiedekinga a finančního šéfa Holgera Haertera. Oba výkonní představitelé během dvou měsíců museli odejít a za své působení ve vedení Porsche čelí několika žalobám.
 
„Naše pozice je jasná a neměnná. Dr. Winterkorna považujeme za jednoho z nejlepších automobilových manažerů v radě. Pokud jde o nás, prodloužili bychom jeho smlouvu i po roce 2016,“ uvedl Osterloh a dodal, že v zájmu VW je soustředit se na podnikání a na otázky týkající se vedení společnosti.
 
Stát Dolní Sasko má v radě dvě křesla. Předseda vlády státu Stephan Weil byl podle mluvčího vlády Michaela Juerdense zprávou ve Spiegelu „nepříjemně překvapen“ a odmítl vyjádřit další podrobnosti státu k celé záležitosti. Posléze ale dal najevo ochotu k jednání.
 
„Práci nejvyššího výkonného ředitele Martina Winterkorna si velmi ceníme,“ sdělil ministr hospodářství státu Dolní Sasko Olaf Lies. Veřejný akcionář podle Liese zaujal k Piechovu oznámení „velmi chladný postoj“ z „hlediska většiny, kteří mají v dozorčí radě vliv“.
 
Kdo bude rozhodovat
Odstranění Winterkorna, kterému příští rok končí smlouva, se zdá být obtížné, neboť podle ustanovení společnosti by Piech musel prokázat, že vedl automobilku takovým směrem, jenž ji velmi poškodil.
 
Winterkorn potřebuje ve 20členné radě získat na svou stranu 11 zástupců, přičemž zatím je na jeho straně jednoznačně 10 zástupců odborů. Rozhodující vliv tedy nakonec budou mít dva zástupci Dolního Saska.
 
Pokud se pracující a Dolní Sasko při podpoře Winterkorna spojí, budou mít většinu v rámci výboru, který rozhoduje o jmenování a propouštění výkonných představitelů. Piech pak nebude mít v žádném případě dost hlasů, aby Winterkorna v rámci složitých hlasovacích pravidel odstranil.
 
Holdingová společnost Porsche Automobil SE, kterou vlastní rodiny Porsche a Piechů, ovládá 51 % akcií Volkswagenu. Rodina Porsche má v dozorčí radě dva členy. Piechova část rodiny má tři křesla. Piech vede radu od roku 2002, kdy odstoupil z pozice nejvyššího výkonného ředitele VW.
 
Kdo podpoří Winterkorna, ten bude litovat
Ač se většina analytiků shoduje na tom, že postavení Winterkorna je díky podpoře z mnoha stran silné, největší znalec německého automobilového průmyslu Prof. Ferdinand Dudenhöffer z výzkumného střediska CAR University Duisburg-Essen je přesvědčen, že jeho dny ve vedení Volkswagenu jsou sečtené.
 
"Winterkorn nedokáže problémy Volkswagenu vyřešit a Piech dospěl k přesvědčení, že není tou osobou, které by měl svěřit budoucnost koncernu," tvrdí Dudenhöffer. "Winterkorn tuto bitvu nakonec prohraje a každý, kde se postaví na jeho stranu, na tom nakonec prodělá. I vrátný ve Wolfsburgu ví, že po pátečním prohlášení už je Winterkorn jen odstupujícím ředitelem a udělal by dobře, kdyby sám během několika měsíců odstoupil. Rodina Porschů v tomto boji, stejně jako v minulosti, nemůže zvítězit."
 
Slabinou koncernové strategie je Winterkornem vedená klíčová značka Volkswagen-Osobní vozy a její působení na vysoce ziskovém trhu ve Spojených státech, kde se jí dosud nepodařilo nabídnout ty správné modely. Značka Volkswagen-Osobní vozy je finančně ztrátová. Zatímco Toyota podle expertů vloni na každém prodaném autě vydělala 1647 eur, Volkswagen-Osobní vozy ztrácel 540 eur. Také americké automobilky GM a Ford pracují s větším ziskem než klíčová značka koncernu VW.
 
Německý tisk uvádí, že motivace Piechových kroků je zatím nejasná. Oč tedy v této hře jde? Jednou z možností je, že se Piech rozhodl pro jiného nástupce ve své roli. Tím by se mohla stát jeho manželka Ursula (59). Navzdory velké kritice se Piechovi před třemi roky podařilo prosadit její volbu do dozorčí rady. Bývalá učitelka z mateřské školy od té doby zasahuje do všech strategických rozhodnutí a má zásadní vliv na jmenování vedoucích představitelů v rámci celého koncernu. Piech má oficiálně 12 dětí se čtyřmi různými ženami, z toho tři společně s Ursulou.