name | autoweek.cz

Komunikující auta na veletrhu CES předstihla videohry

Komunikující auta na veletrhu CES předstihla videohry

03.01.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Především v segmentu prémiových automobilů se veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas stává prvořadou událostí svým významem překonávající mezinárodní autosalony. Pro automobilky je stále důležitější ukázat, že jsou na čele vývoje.

Jefferson Graham v USA Today předpovídá zlaté hřeby letošního veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show), který se otevře 6. ledna v Las Vegas:

- drony, kontroverzní autonomní létací přístroje, které se díky menším čipům a snímačům, které se už objevily ve smartphonech, stávají menší, levnější a jednoduššími k používání, objeví se i zařízení ovládaná pomocí chytrých telefonů,

- 4K televize s Ultra HD se 4x větším rozlišením než má standardní HD umožňujícím ještě větší plochu obrazovek,

- zbavování se kabelových rozvodů a jejich náhrada aplikacemi pro telefony,

- technicky vyspělé automobily: autosalony jsou místem, kde se nabízejí nové automobily, ale veletrh CES je místem, kde se předvádí, co je možné, automobilky tu předvedou technologie propojující automobily a nejde při tom jen o zábavu, ale o pomoc pro řidiče.

 

Veletrh CES se stal pro velké automobilky hlavním místem pro představování jejich produkce. Díky němu získávají celosvětovou pozornost pro svou novou techniku. Výstavní plocha CES určená automobilovým technologiím se během pěti let téměř zdvojnásobila.

 

Mark Fields byl považován za exota, když se v roce 2007 na veletrhu CES na podiu připojil k Billu Gatesovi, aby přestavil vestavěný informační a zábavný systém Ford Sync. Skeptická technická média nemohla pochopit, co Fields, tehdy vedoucí prodeje automobilky Ford pro Ameriku, dělá na výstavě špičkových telefonů a videoher.

 

Nyní automobily patří k hlavním atrakcím této přehlídky spotřební elektroniky. Budou zde vystaveny vozy s přístrojovými deskami s dotykovými obrazovkami i auta ovládaná chytrými hodinkami. Fields zde zažije triumfální návrat už jako generální ředitel Ford Motor a pronese řeč o úsvitu éry vzájemně komunikujících automobilů.

 

V Las Vegas také bude šéf Daimleru Dieter Zetsche, aby tam debatoval o nejnovější koncepci autonomního automobilu Mercedes-Benz. Připojí se k rekordnímu počtu deseti automobilek, které na výstavní ploše o velikosti tří fotbalových hřišť předvedou své výrobky.

 

Rozvoj vystavovaných výrobků automobilky Ford vypovídá o vzestupu automobilů na veletrhu, který zaujme 140 000 návštěvníků. Před pěti lety Ford svůj nový model Taurus vystavoval na koberci o ploše 6x6 m. Letos má Ford Motor k dispozici dvoupatrovou výstavní plochu pro pět vozů, stěnu s digitálními obrazovkami a soukromou kancelář pro obchodní jednání. „Od jediného vozu jsme urazili dlouhou cestu,“ uvedl mluvčí Fordu Alan Hall.

 

Ford přitom nezůstává osamocen. Letos má na veletrhu premiéru Volkswagen. Zastoupeny jsou i automobilky Toyota, GM, Hyundai, Mazda, Audi, BMW a FCA US LLC (dříve Chrysler Group).

 

BMW má při svém druhém působení na CES rozsáhlou expozici zahrnující i flotilu více než 100 vozů před budovou Convention Centre v Las Vegas.

 

Dodavatel technologií do interiérů automobilů Visteon Corp. svou výstavní plochu zdvojnásobil. Ve stříbro-oranžové stavbě se nacházejí tři předváděcí auta a čtyři soukromé kanceláře. „Když se podíváte, že sem přicházej osobnosti, jako jsou Mark Fields, Dieter Zetsche, stává se z toho autosalon. Odráží se v tom skutečnost, že automobil se stává mobilním zařízením. Vítejte v novém světě,“ konstatuje šéf Visteonu Tim Leuliette.

 

Řidiči požadují, aby jejich vozy byly neustále připojeny jako chytré telefony na kolech. Technologie uvnitř automobilu už je nejdůležitějším bodem při prodeji pro 39 % kupujících, což je podle průzkumu firmy Accenture více než dvakrát tolik, než kolik lidí se zajímá o výkon a ovladatelnost.

 

Počet automobilů připojených na internet na celém světě vzroste čtyřnásobně - z dnešních 36 milionů na 152 milionů roku 2020. Každá automobilka investuje a spoustu peněz do zavádění elektroniky ve svých vozidlech. Nyní se již ani tolik nejedná o výkon pod kapotou, ale spíše o výkon ve středové konzoli vozu.

 

Veletrh CES se proto stal nezbytnou zastávkou velkých automobilek v koloběhu velkých autosalonů. Dokonce i tradiční vystavovatelé technických inovací se přidávají na stranu automobilového průmyslu. Například kalifornská společnost Nvidia, vyrábějící čipy pro videohry a PC, věnuje tři čtvrtiny své expozice automobilům. Její expozice zahrnuje i nový roadster a elektrický superautomobil.

 

„Před dvěma lety byl náš stánek zaplněn počítači a lidmi hrajícími videohry, letos jsme učinili strategické rozhodnutí změnit naše hlavní zaměření na automobily,“ řekl Danny Shapiro, ředitel oddělení firmy Nvidia pro automobilové aplikace, které dodává procesory automobilkám Audi, BMW a Tesla Motors.

 

Přesun zaměření stánků je diktován penězi. Asociace pro spotřební elektroniku předpovídá, že obrat u technologií instalovaných v automobilech v roce 2015 vzroste o 3 % na 11,3 milionu dolarů. Téměř třetina amerických domácností nyní vlastní automobil vybavený elektronickým informačním a zábavním systémem.

 

„Detroitský autosalon je společenskou událostí, ale obchodní rozhodnutí děláme ve Vegas,“ konstatoval Tim Leuliette z Visteonu. „Jedná se o přínosnou spolupráci mezi oběma odvětvími,“ doplnila produktový manažerka Hildegard Wortmannová z BMW.

 

Tim Leuliette z Visteonu vysvětluje, že funkce přístrojového panelu, tachometr, navigace i ovládání sterea a klimatizace bude možné stahovat a aktualizovat v průběhu životnosti vozu a udržovat tak technologii neustále aktuální jako chytrý telefon. Předpokládá i použití prohnutých displejů.

 

Největší očekávání ale vyvolávají systémy CarPlay společnosti Apple a Android Auto společnosti Google pro systémy, které přenášejí funkce telefonů iPhone a Android na dotykové obrazovky na přístrojové desce. Do prodeje mají přijít velmi brzy. Apple už CarPlay předvedl vloni na jaře v Ženevě.