name | autoweek.cz

Tvrdé tresty japonským dodavatelům za kartelové dohody v USA

Tvrdé tresty japonským dodavatelům za kartelové dohody v USA

27.09.2013 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Devět japonských dodavatelů a dva vrcholní manažeři dostali v USA finanční pokuty v celkové výši 740 milionů dolarů a tresty vězení za dohody o cenách 30 produktů dodávaných americkým automobilkám.

Při tiskové konference ve Washingtonu představitelé americké justice novinářům oznámili, že byly uděleny vysoké pokuty dodavatelským firmám za dohodu o ceně 30 produktů prodávaných americkým automobilkám Chrysler, Ford a General Motors, stejně jako americkým dceřiným společnostem japonských automobilek Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Toyota a Fuji Heavy Industries (mateřská značky Subaru).

Americký generální prokurátor Eric Holder uvedl, že tajná dohoda dodavatelů zvýšila náklady dílů uvedených pro více než 25 milionů automobilů prodaných americkým spotřebitelům.

Oznámené pokuty jsou největší vývoj v rámci celosvětového prověřování dohod o cenách dodavatelů automobilek. Evropské a japonské orgány tyto skutečnosti rovněž vyšetřují. Tento týden německé antimonopolní úřady prohledaly kanceláře firem Magna International, IAC Group, Faurecia, Borgers, Autoneum Germany a v úterý pak kanceláře ještě dalšího, zatím nespecifikovaného dodavatele automobilového průmyslu. Uvedené společnosti jsou vyšetřovány kvůli podezření, že si minimálně od roku 2002 mezi sebou domlouvaly ceny podlahových systémů a obložení zavazadlového prostoru.

Od září 2011 americké ministerstvo spravedlnosti v rámci tohoto největšího antimonopolního vyšetřování v historii udělilo pokuty ve výši přesahující hranici 1,6 miliardy $.

Podle ministerstva spravedlnosti devět různých systémů dohod o cenách vedlo k uznání viny za navýšení ceny o 5 miliard dolarů u dílů použitých ve 25 milionech vozidel. To vychází asi na 200 dolarů na auto, nicméně ministerští úředníci nedokáží jednoznačně stanovit kolik by ceny aut bez uvedených dohod skutečně byly.

Zatím se šetření zatím zaměřilo na japonské dodavatele a představitelé Ministerstva spravedlnosti nedokázali říci, kdy se vyšetřovatelé zaměří i na americké a evropské firmy. 

Zástupce náměstka generálního prokurátora Scott Hammond nicméně konstatoval, že už dříve byli stíháni i dodavatelé ze Švédska a Německa. Těmito společnostmi jsou ve Švédsku registrovaná firma Autoliv Inc a v Německu sídlící TRW Deutschland Holding GmbH.

"Nemohu nic naznačovat, nicméně vás mohu ujistit, že se vyšetřování týká výrobců autodílů po celém světě," řekl novinářům Hammond.

Potrestány byly společnosti:

- Hitachi Automotive Systems k úhradě pokuty 195 milionů USD

- Jtekt Corp. k úhradě pokuty 103,27 milionu USD

- Mitsuba Corp. k úhradě pokuty 135 milionů USD.

- Mitsubishi Electric Corp. k úhradě pokuty 190 milionů USD

- Mitsubishi Heavy Industries k úhradě pokuty 14,5 milionu USD

- NSK k úhradě pokuty 68,2 milionu USD

- T.RAD Co. k úhradě pokuty 13,75 milionu USD

- Valeo Japan Co. k úhradě pokuty 13,6 milionu USD

- Yamashita Rubber Co. k úhradě pokuty 11 milionů USD

Dále byli odsouzeni japonský občan Tetsuya Kunida k 12 měsícům a jednomu dni vězení a pokutě 20 000 USD a občan USA Gary Walker ke 14 měsícům vězení a pokutě 20 000 USD.

Včetně nejnověji postižených firem se dosud 20 společností buď přiznalo, nebo se dohodlo zaplatit na pokutách více než 1,6 miliardy $. Kromě výše uvedených šlo o japonské společnosti DENSO Corp., Nippon Seiki Ltd., Tokai Rika Co. Ltd., Furukawa Electric Co. Ltd, Yazaki Corp., G.S. Electech Inc., Fujikura Ltd., Autoliv, TRW Deutschland, Diamond Electric Mfg. Co. Ltd. a Panasonic Corp. 

Ze 21 vyšetřovaných vedoucích pracovníků bylo 17 odsouzeno k pokutám i trestům vězení v délce 1 rok plus jeden den nebo dva roky.