3000 km bez řidiče | Aktuality | autoweek.cz

3000 km bez řidiče

3000 km bez řidiče

01.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prototyp PSA Peugeot Citroën ujel 3000 km v režimu autonomního řízení.
Prototyp PSA Peugeot Citroën, který už v režimu autonomního řízení absolvoval premiérovou jízdu ve Francii, kdy ujel trasu z Paříže do Bordeaux, se vydal přes hranice a absolvoval cestu dlouhou 3000 km z Paříže přes Vigo do Madridu. Na zpáteční cestě projel prototyp města Perpignan, Marseille a Lyon a odtud zamířil do technického centra skupiny ve Vélizy v pařížském regionu.
 
Prototypu se dostalo vřelého přivítání od španělské místopředsedkyně vlády a mluvčí vlády Sorayi Sáenz de Santamarίa, která prohlásila: „Dnes nemusíme přemýšlet o budoucnosti, protože budoucnost je zde. Než se nadějeme, bude toto vozidlo běžným dopravním prostředkem na našich silnicích.“
 
Vůz projel schválené úseky trasy zcela v autonomním režimu bez zásahu řidiče. Vůz sám upravoval svou rychlost a přejíždění z pruhu do pruhu, přičemž se přizpůsoboval ostatním vozidlům v provozu, povolené rychlosti a stavu infrastruktury.
 
Skupina PSA je prvním výrobcem automobilů, který v červenci 2015 získal příslušné povolení k realizaci zkoušek vozidla bez řidiče v provozu ve Francii. Čtyři prototypy skupiny mají doposud za sebou více než 10 000 testovacích kilometrů. V roce 2016 bude mít PSA k dispozici přibližně 15 prototypů. Díky rozšíření povolení do Španělska mohou týmy výzkumu a vývoje vyvíjet funkce vozů s automatickým řízením i mimo francouzskou silniční síť.
 
Ředitel po výzkum a vývoj skupiny PSA Peugeot Citroën Gilles Le Borgne cestu okomentoval: „Jsem hrdý, že tento vůz s automatickým řízením, který vyvinuly naše týmy v technických centrech pařížského regionu, v Evropě překročil hranice. Tato cesta přes Španělsko je výsledkem úzké spolupráce naší skupiny s Galicijským institutem pro výzkum automobilových technologií (CTAG), která se zaměřuje zejména na otázky rozhraní „člověk-stroj“ při řízení v automatickém režimu. Tato technologická výzva je zásadním krokem přispívajícím k mobilitě budoucnosti.“
  • 3000 km bez řidiče
  • 3000 km bez řidiče
  • 3000 km bez řidiče
  • 3000 km bez řidiče