aaa auto překonalo historický rekord | Aktuality | autoweek.cz

AAA Auto překonalo historický rekord

AAA Auto překonalo historický rekord

08.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

AAA Auto loni prodalo 83 000 aut. V České republice si lidé odvezli téměř 50 000 ojetých vozů, nejpopulárnější byly Octavie.
Po 11 letech padl v síti AAA Auto prodejní rekord - v roce 2018 skupina Aures Holdings, kam AAA Auto patří, prodala téměř 83 000 vozů. V České republice s 50 000 vozy skupina potvrdila pozici druhého největšího domácího prodejce automobilů po Škodě Auto. V Polsku síť AAA Auto prodala o polovinu více automobilů než v roce 2017, a to přes 9000.
 
Hatchbacky potvrdily oblibu u českých zákazníků a pro rok 2018 se staly nejčastěji volenou karoserií, kterou zvolilo 32,7 % řidičů. Větší meziroční skok zaznamenala kombi (+7,9 %), která obsadila druhou příčku s podílem 28,4 %. Největší růst (+21,9 % a +18,3 %) byl u SUV a MPV - pro ty si přišlo 13,6 % resp. 11,4 % zákazníků. Sedany vyhledalo 7,6 % klientů.
 
I když jen nejnižším možným rozdílem jednoho procenta, vítězem pro loňský rok se staly vozy poháněné zážehovými motory. Tuto variantu si vybralo 51 % zákazníků, čímž meziročně vzrostl zájem o tyto vozy o 5,1 %. Turbodiesel pod kapotou chtělo mít v minulém roce 49 % klientů, ovšem vznětové motory zaznamenaly vyšší meziroční nárůst, konkrétně 8,5 %.
 
Převahu si drží vozy s přímo řazenou převodovkou, které si v roce 2018 zakoupilo 84 % zákazníků a zaznamenalo tak 4,5 % nárůst oproti roku 2017. Výrazně si polepšily automobily s automatickou převodovkou, které si meziročně zvolilo o 21,1 % procenta více, takže si je zakoupilo 16 % zákazníků.
 
„Překonali jsme dosavadní rekord z roku 2007, kdy jsme ve středoevropském regionu prodali 79 000 vozů. Za rok 2018 to bylo téměř 83 000, a to je i vzhledem k postupně zpomalujícímu růstu ekonomiky velmi dobrý výsledek. Oproti loňsku jsme se celkově rozrostli zhruba o desetinu, z toho v nejvíce v Polsku o 53 %. Celkově se naše prodeje za posledních 10 let více než zdvojnásobily,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti Aures Holdings, která mezinárodní síť autocenter AAA Auto provozuje.
 
Jednoznačně nejoblíbenějším vozem se stala Škoda Octavia. V České republice a na Slovensku obsadila s přehledem první místa, v Polsku a Maďarsku obsadila třetí, respektive čtvrtou pozici. U nás i na Slovensku drží druhé a třetí místo další dva velmi oblíbené modely, kterými jsou Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Velkou zajímavostí je, že zatímco menší Škoda je kromě zmíněné ČR a SR druhým nejoblíbenějším vozem a v Polsku hájí 4. pozici, v maďarském pomyslném žebříčku TOP 10 se tento automobil vůbec nevyskytuje. Touto raritou však Maďarsko nekončí. V desítce nejpopulárnějších modelů zde najdeme vozy, které se naopak neobjevují v TOP 10 zbývajících 3 zemí. Těmi jsou například druhé Suzuki Swift, pátý Opel Corsa, či šesté Suzuki Ignis. V Polsku a Maďarsku je na prvním místě Opel Astra. Vysoce oblíbený je zde také Ford Focus hájící druhou, resp. 3. pozici.
 
TOP 10 nejprodávanějších vozů v síti AAA Auto v roce 2018
  ČR SR Polsko Maďarsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Opel Astra
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Ford Focus Suzuki Swift
3. Volkswagen Passat Volkswagen Passat Škoda Octavia Ford Focus
4. Škoda Superb Volkswagen Golf Škoda Fabia Škoda Octavia
5. Hyundai i30 Kia Ceed Volkswagen Golf Opel Corsa
6. Ford Focus Opel Astra Renault Clio Suzuki Ignis
7. Volkswagen Golf Škoda Superb Renault Mégane Volkswagen Passat
8. Ford Mondeo Ford Focus Volkswagen Passat Volkswagen Golf
9. Škoda Yeti Kia Sportage Ford Mondeo Ford Mondeo
10. Renault Mégane Renault Mégane Hyundai i30 BMW 3