aeromobil před velkou premiérou | Aktuality | autoweek.cz

AeroMobil před velkou premiérou

AeroMobil před velkou premiérou

17.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Unikátní slovenský létající automobil AeroMobil se připravuje k velkému startu. Ve čtvrtek se Monaku při přehlídce luxusních vozidel Top Marques představí jeho verze 4.0 určená k prodeji. Ještě letos by firma měla začít přijímat první objednávky.
Špatných projektů létajících aut či jezdících letadel už jsme viděli mnoho. Tyto projekty vždy poznamenávala nutnost dělat kompromisy, takže vznikala špatně ovladatelná auta nebezpečná při letu. Slovenský projekt AeroMobil přišel s revolučním řešením, které nutnost uvedených kompromisů minimalizuje. Navíc jde o atraktivní vozidlo. Už brzy se představí AeroMobil 4.0 v podobě určené na prodej. Vychází ze zkušeností získaných s provozem prototypu AeroMobil 3.0.
 
Testy a příprava pro homologaci AeroMobilu 4.0 mají začít ještě letos. Také ještě letos chce společnost začít přijímat objednávky s tím, že první létající vozidlo chtějí zákazníkovi předat do dvou a půl roku.
 
Unikátní koncept
AeroMobil 4.0 je solidní dvoumístné vozidlo, s nímž lze bez problémů jezdit i v městské dopravě a v případě, že je k dispozici potřebná startovací plocha, může se vznést a poté přistát na jiné rovné ploše, odkud může opět dojet do cíle. AeroMobil plně vyhovuje předpisům týkajícím se jak automobilů, tak letadel. Pokud se pohybuje jako automobil, jsou křídla stažena dozadu a kola krytá blatníky jsou vysunuta do stran.Vozidlo proto má dostatečně široký rozchod, aby bylo za jízdy stabilní. Při letu se křídla pomocí servopohonu vysouvají do stran a kola i s blatníky se pro snížení aerodynamického odporu přesouvají do karoserie.
 
Pokud vás AeroMobil 4.0 zaujal, pak je třeba připomenout, že dvojitému účelu odpovídá i složitost kokpitu, přístrojové desky a ovládacích prvků. Zde jsme na palubě letadla. Bez zkušeností s létáním a pilotního průkazu na AeroMobil proto nelze pomýšlet. Na silnici stačí jen řidičský průkaz pro osobní auta. Cena (v řádu stovek tisíc eur) zatím nebyla zveřejněna.
 
Nelehká proměna start-upu v průmyslový podnik
Projekt AeroMobil před sedmi roky založili Štefan Klein a Juraj Vaculík. Oba nadále ve vedení společnosti působí, ale jejich podíl není známý. Dosud neziskový projekt měl problémy s financováním vývoje i přesto, že mu pomohlo slovenské ministerstvo školství dotacemi na dva rámcové projekty v celkové výši šest milionů eur. Projekt se opožďoval za původními plány a uškodila mu i nehoda prototypu 3.0 v roce 2015.
 
Práce se ale nezastavily a společnost se přestěhovala do nového sídla v Podunajských Biskupicích. Navíc se podařilo do vývojového týmu zapojit i zahraniční experty se zkušenostmi od Airbusu ale i McLarenu. Nyní před společností stojí nelehký úkol nejen dokončit vývojové práce, ale především proměnit se ve výrobce a obchodní firmu, která bude létající vozidla AeroMobil 4.0 dodávat zákazníkům s odpovídajícím servisem a garancemi.
 
Jak se zdá, problémy se s pomocí zahraničních investorů podařilo vyřešit. Do projektu údajně vložil peníze fond LRJ Capita developerské společnosti HB Reavis a investorem se stala i společnost Hessel, jejíž firma c2i vyrábí komponenty z uhlíkových kompozitů pro letecký a automobilový průmysl. Společnost AeroMobil ovšem informace o investorech odmítá zveřejnit.
  • AeroMobil před velkou premiérou
  • AeroMobil před velkou premiérou
  • AeroMobil před velkou premiérou
  • AeroMobil před velkou premiérou
  • AeroMobil před velkou premiérou
  • AeroMobil před velkou premiérou