akcionáři daimleru schválili rozdělení | Aktuality | autoweek.cz

Akcionáři Daimleru schválili rozdělení

Akcionáři Daimleru schválili rozdělení

04.10.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Akcionáři Daimleru schválili vyčlenění divize nákladních vozidel do nové samostatné společnosti. Skupina se tak rozdělí na budoucí společnosti Mercedes-Benz AG a Daimler Truck AG. Obě budou jako ochrannou známku nadále používat třícípou hvězdu.
Hlasování na mimořádné valné hromadě se přes internet zúčastnili akcionáři reprezentující 56,45 % kapitálu společnosti Daimler. Předseda dozorčí rady Bernd Pischetsrieder poté oznámil, že příslušný bod programu schválilo 99,9 % přihlášených. Rozdělením chce nejvyšší management zvýšit hodnotu jednotlivých částí společnosti a zvýší jejich nezávislost. „Osobní a nákladní automobily jsou dva zcela odlišné podniky, které mají různé zákazníky. Zajistíme tím stávající pracovní místa a vytvoříme nová,“ zdůraznil generální ředitel Daimleru Ola Källenius.
 
Källenius dodal, že s přechodem od motorů spalujících fosilní paliva se osobní auta jasně vydávají na cestu k elektrické budoucnosti poháněné akumulátory, zatímco vodíkové palivové články by měly hrát důležitou roli u větších nákladních vozidel, jejichž větší hmotnost představuje pro plně elektrické řešení problém.
 
Z divize Daimler Trucks & Buses se po dokončení tohoto rozdělení stane největší výrobce nákladních vozidel na světě Daimler Truck Holdings AG. Výrobce luxusních automobilů bude od února přejmenován na Mercedes-Benz Group AG, což bude odrážet jeho zaměření na obchod s automobily a lehkými užitkovými vozidly.
 
Akcionáři Daimler obdrží jednu akcii Daimler Trucks za každé dvě akcie společnosti Daimler, které vlastní. Daimler si ponechá podíl 35 % ve společnosti Daimler Trucks a zbylých 65 % rozdělí mezi své akcionáře, přičemž s akciemi nové společnosti se na frankfurtské burze začne obchodovat v prosinci. Do konce roku nově vytvořené společnosti poskytne čistou likviditu 5 miliard eur. Očekává se, že se k němu na seznam DAX 40 největších německých firem výrobce nákladních vozidel připojí v prvním čtvrtletí roku 2022.
 
Daimler Trucks ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázal míru zisku 8,2 %, což je oživení na úroveň před pandemií, nicméně stále měně než konkurenti, jako jsou Scania ze skupiny Traton nebo Volvo Trucks z Volvo Group. Před pandemií měla společnost roční obrat přibližně 40 miliard eur se ziskem kolem 2 miliard eur.