akcionáři schválili fúzi mezi fca a psa | Aktuality | autoweek.cz

Akcionáři schválili fúzi mezi FCA a PSA

Akcionáři schválili fúzi mezi FCA a PSA

06.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

K dokončení fúze společnosti Fiat Chrysler Automobiles NV a skupiny Peugeot SA za vzniku nové společnosti Stellantis má dojít 16. ledna 2021.

Valné hromady akcionářů Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) a Peugeot SA (skupina PSA) schválily navrhovanou fúzi mezi FCA a skupinou PSA, jejímž výsledkem je vytvoření společnosti Stellantis N.V. O výsledku hlasování bylo rozhodnuto velkou většinou více než 99 % odevzdaných hlasů ve prospěch transakce.
 
Akcionáři FCA rovněž schválili dodatečná usnesení týkající se fúze, zejména přijetí budoucích stanov společnosti Stellantis a jmenování členů představenstva s účinností ode dne následujícího po dokončení fúze. Znění usnesení předložených akcionářům a výsledky hlasování jsou k dispozici na příslušných internetových stránkách FCA a skupiny PSA (www.fcagroup.com, www.groupe-psa.com).
 
FCA a skupina PSA, které v prosinci získaly závěrečná povolení regulačních orgánů, zejména Evropské komise a Evropské centrální banky, očekávají, že po tomto schválení akcionáři dojde k dokončení fúze 16. ledna 2021. Kmenové akcie Stellantis se začnou obchodovat na pařížské burze Euronext a na milánské Mercato Telematico Azionario v pondělí 18. ledna 2021 a na newyorské burze NYSE v úterý 19. ledna 2021.
 
Stellantis bude mít 16 značek, od FCA Fiat, Abarth, Alfa Romeo a Maserati z Evropy a Jeep, Chrysler, Dodge, Ram, Mopar a SRT z USA a od evropské skupiny PSA Peugeot, Citroën, Opel, Vauxhall, DS a Fiat Professional.
 
FCA a PSA uvedly, že očekávají, že spojení dokončí do 16. ledna, tedy před původně ohlášeným termínem, jehož cílem bylo uzavření v prvním čtvrtletí letošního roku. Stellantis bude mít 14 značek, od FCA Fiat, Abarth, Alfa Romeo a Maserati z Evropy a Jeep, Chrysler, Dodge, Ram, Mopar a SRT z USA a od evropské skupiny PSA Peugeot, Citroën, Opel a DS. Očekává se, že s roční produkcí přibližně 8 milionů vozidel po celém světě a tržbami více než 165 miliard eur bude nově vzniklá firma hrát klíčovou roli při skoku automobilového průmyslu do nové éry elektrifikace.
 
„Jsme na tuto fúzi připraveni,“ řekl generální ředitel společnosti PSA a budoucí generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares. Tavarese čeká oživení prodeje v Číně, racionalizace rozsáhlé nově vzniklé společnosti, vyřešení obrovské nadbytečné výrobní kapacity, zefektivnění výroby zejména evropské části FCA a stejně jako u konkurence soustředění se na vytváření nízkoemisních  automobilů a elektromobilů.
 
Předseda FCA John Elkann a budoucí předseda Stellantis uvedl: „Nová automobilka bude hrát vedoucí roli, protože příští desetiletí předefinuje podobu mobility.“
 
Generální ředitel FCA Mike Manley, který bude řídit klíčové severoamerické operace společnosti Stellantis, uvedl, že 40 % očekávaných synergií z fúze, plánovaných na více než 5 miliard eur, bude pocházet ze sbližování platforem a pohonných jednotek a z optimalizace investic do výzkumu a vývoje. Manley dodal, že 35 % synergií bude pocházet z úspor při nákupu, zatímco dalších 7 % bude pocházet z úspor při prodejních operacích a obecných nákladech. Zbývající část synergií se očekává od optimalizace dalších funkcí, včetně logistiky, dodavatelských řetězců, kvality a poprodejních operací.