aktualizace snadné jako u chytrých telefonů | Aktuality | autoweek.cz

Aktualizace snadné jako u chytrých telefonů

Aktualizace snadné jako u chytrých telefonů

25.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

S aktualizacemi over-the-air Bosch se nové a vylepšené funkce bezpečně nahrají přímo do vozu. Softwarové aktualizace over-the-air budou již brzy standardem.
V budoucnu bude aktualizace softwaru vozidla stejně jednoduchá, jako je dnes snadná aktualizace aplikací v chytrých telefonech. Majitelé automobilů budou mít možnost zvýšit jejich bezpečnost, inteligenci a výkon dotykem prstu. Na chytrém telefonu bude možné automaticky aktualizovat software vozidla nebo stáhnout nové funkce přímo z cloudu aniž by bylo potřeba navštívit autoservis.
 
„Za pár let bude automatická aktualizace softwaru k dispozici u každého nového automobilu. Bezdrátové aktualizace over-the-air představují pro řidiče přínos co se týče pohodlí. Bosch dělá tyto online aktualizace bezpečnými a rychlými,“ říká člen představenstva společnosti Bosch Markus Heyn.
 
Bosch vyvinul všechny funkce potřebné pro tyto bezdrátové aktualizace v rámci vlastních zdrojů - počínaje řídicími jednotkami a infrastrukturou pro komunikaci uvnitř vozidla, až po moderní technologie šifrování a Bosch IoT cloud.
 
Nový standard – jednoduchý a bezpečný
Více elektroniky, více funkcí, více softwaru: automobil se mění na chytrý telefon na kolech. Udržovat aktuální stav softwaru vozidla je čím dál, ale i tím důležitější.
 
Ve vozidlech je v současnosti nainstalováno až 100 řídicích jednotek, dokonce i v malých autech je to mezi 30 a 50. Svým softwarem kontrolují téměř všechny funkce v automobilu. Vozidla jsou stále více propojená - s internetem, ostatními auty a infrastrukturou. Tím se zvyšuje riziko slabých míst v softwaru vozidla a také nebezpečí manipulací. Softwarové aktualizace prostřednictvím cloudu nabízejí řešení, jak udržovat auta průběžně aktualizovaná a tedy bezpečná.
 
„Auta jezdí 15 i více let. Aktualizacemi over-the-air Bosch napomáhá k udržování vždy aktuálního stavu softwaru vozidla - bez potřeby návštěvy servisu“, vysvětluje Heyn.
 
Aktualizace prostřednictvím cloudu navíc umožňují stále větší počet a rozsah funkcí. Jestliže je potřebný hardware v automobilu nainstalovaný, lze novou softwarovou funkci vyzkoušet a následně nahrát - například o funkce, které usnadňují udržení auta v jízdním pruhu nebo parkovací asistenty.
 
Nebudou to jenom řidiči, kdo z aktualizací softwaru over-the-air bude profitovat. Jak uvádí americká studie na základě údajů Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu NHTSA (National Highway Traffic Safety Association) 15 % svolávání do servisů v automobilovém průmyslu v USA v roce 2015 bylo kvůli softwaru, zatímco o čtyři roky dříve to bylo jen 5 %.
 
„Náklady na návštěvy servisů pro výrobce automobilů a konečné zákazníky jsou enormní a online aktualizace je mohou výrazně snížit“, říká Heyn.
 
Aktualizace přímo z cloudu
Při aktualizaci softwaru over-the-air se na chytrém telefonu nebo prostřednictvím informačního systému v automobilu spustí online bezpečnostní aktualizace a vyberou se nové funkce, které mají být nahrány. Tyto informace jsou poslány do cloudu, který se chová podobně jako obchod s aplikacemi a spustí se nahrávání softwaru přímo do vozidla.
 
Data se nahrávají buď za jízdy na pozadí, nebo přes noc v garáži. Jakmile je vozidlo v bezpečném stavu, tedy například zaparkované, nainstalují se aktualizace softwaru do příslušných řídicích jednotek a jsou okamžitě účinné.
 
S bezpečností na všech úrovních
Rozhodující u aktualizací over-the-air jsou bezpečnost a bezproblémová souhra elektroniky vozidla, cloudu a softwaru. O bezpečnost dat se starají nejnovější kódovací technologie, které Bosch vyvíjí ve své dceřiné společnosti Escrypt. Komplexní bezpečnostní architektura s koncovým kódováním chrání přenos dat před neautorizovaným přístupem. Na rozhraních mezi automobilem a cloudem bezpečné protokoly a filtry fungující jako firewall zabrání jakémukoliv pokusu o napadení.
 
Aby aktualizace softwaru over-the-air fungovaly nejen bezpečně, ale také rychle a spolehlivě, používá Bosch technologie „fast update“ (rychlé aktualizace), jako například delta a kompresní mechanismy. Ty urychlují aktualizační proces a snižují náklady, protože objem dat k přenosu zůstává malý. Dalším bezpečnostním opatřením je to, že aktualizace probíhají sekvenčně. Jestliže se vyskytnou problémy, je možné aktualizační proces zastavit a upravit jej.
 
Technologickou základnou pro aktualizace over-the-air je Bosch Automotive Cloud Suite, jehož softwarové stavební prvky umožňují všechny funkce pro bezdrátové aktualizace jak ze strany řidiče, tak výrobců vozidel.