akvizice pro automatizované řízení vozidel | Aktuality | autoweek.cz

Akvizice pro automatizované řízení vozidel

Akvizice pro automatizované řízení vozidel

15.04.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Bosch rozšiřuje své kompetence a posiluje svou pozici na trhu v oblasti automatizovaného řízení akvizicí mapového specialisty Atlatec. Posouvá se jí na úroveň autonomního řízení SAE 4.
Společnost Atlatec z německého Karlsruhe se stane součástí divize Bosch Cross-Domain Computing Solutions jako samostatně provozovaná společnost. Společnosti Bosch a Atlatec o tom podepsaly odpovídající smlouvy.
 
Digitální mapy s vysokým rozlišením jsou nepostradatelným doplňkovým senzorem pro bezpečnou a pohodlnou automatizovanou jízdu. Společnost Atlatec je jedním z nejinovativnějších světových výrobců trojrozměrných map s vysokým rozlišením pro funkce automatizovaného řízení SAE úrovně 3 až 4. Její akvizicí společnost Bosch ještě více rozšiřuje nabídku pro své zákazníky a nabízí všechny možnosti řešení pro automatizované řízení z jednoho zdroje.
 
Společnost Atlatec je jedním z nejinovativnějších dodavatelů digitálních map s vysokým rozlišením pro asistenci řidiče a automatizované řízení. Společnost, která vzešla z Institute of Technology Karlsruhe v roce 2014, v Německu, Japonsku a USA zaměstnává 25 pracovníků.
 
„Plánovanou akvizicí společnosti Atlatec rozšiřujeme své kompetence v oblasti digitálních map s vysokým rozlišením, a ještě více rozšiřujeme své postavení. Bosch je tak jedinou společností, která může svým zákazníkům nabídnout všechny potřebné komponenty pro automatizované řízení z jednoho zdroje, od pohonů a senzorů až po software a mapy. V této oblasti tak neustále rozšiřujeme svou silnou pozici,“ říká šéf divize Cross-Domain Computing Solutions Mathias Pillin.
„Ve společnosti Bosch jsme našli správného partnera, se kterým můžeme udělat další krok. Chceme ještě více rozšířit naše kompetence v oblasti digitálních map,“ říká generální ředitel společnosti Atlatec Henning Lategahn.
 
Digitální mapy jsou doplňkovým senzorem pro automatizované řízení
Digitální mapy s vysokým rozlišením jsou důležité pro bezpečnou a pohodlnou automatizovanou jízdu. Vedle palubních senzorů, jako například radaru, videa a ultrazvuku, jsou digitální mapy dalším nepostradatelným senzorem při automatizovaném řízení. Obsahují informace o okolí a dopravních událostech, které jsou daleko za detekčním dosahem senzorů ve vozidle.
 
Digitální mapy již hrají klíčovou roli při vývoji automatizovaného řízení. Čím vyšší je stupeň automatizace, tím úžeji musí být tvorba map a programování strategie řízení propojeny. Atlatec nabízí všechny potřebné komponenty pro mapování z jednoho zdroje. Kromě záznamu a zpracování dat zahrnuje portfolio také samotnou tvorbu map a odpovídající kontrolu kvality.
 
Společnost Atlatec vyvinula škálovatelné řešení pro tvorbu map s vlastním senzorovým boxem a příslušným softwarem. Shromážděná nezpracovaná data jsou také analyzována pomocí umělé inteligence (AI) a obohacena o důležité informace, jako jsou dopravní značky, poloměry zatáček a stavební prvky, například tramvajové koleje. Algoritmy se neustále učí, takže podíl prvků vozovky a prostředí, které byly rozpoznány čistě pomocí umělé inteligence neustále roste. Pomocí informací z mapy může autonomně řízený vůz například včas upravit rychlost před prudkou zatáčkou.
 
„Společnost Atlatec je díky svým technologickým možnostem pro tvorbu map s vysokým rozlišením pro Bosch ideální akvizicí. Výsledkem jejich koncepce je velmi inteligentní a dynamické mapovací řešení, které je odlišuje od ostatních poskytovatelů. Použitá umělá inteligence například s nejvyšší přesností a konzistencí identifikuje a mapuje prvky silnic, jako jsou svodidla a značení jízdních pruhů. To nám umožňuje ještě přesněji navrhovat algoritmy jízdní strategie,“ říká vedoucí divize automatizovaného řízení v divizi Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch Stephan Hönle.
 
Akvizice společnosti Atlatec je také vhodným doplněním technologie Bosch známé jako Road Signature, která umožňuje přesnou lokalizaci samořídících vozů na základě digitálních map. Bosch úspěšně spolupracuje s různými partnery v oblasti automatizované jízdy a mapování. Atlatec tato partnerství doplní.
 
Od úrovně SAE 1 až po 4 - Bosch pracuje na všech úrovních automatizace
Pro společnost Bosch je automatizované řízení oblastí podnikání. Je v této oblasti lídrem v inovacích a díky asistenčním systémům řidiče a souvisejícím senzorovým technologiím položila základy pro všechny úrovně automatizace již v počátcích. Souběžně s tím vyvíjí řešení pro soukromá vozidla se zaměřením na asistenci jízdy a na částečně a podmíněně automatizované systémy (SAE úroveň 1 až 3), které zvyšují komfort a bezpečnost jízdy.
Současně vývojový tým Bosch pracuje také na řešeních pro vyšší úroveň automatizace se zaměřením na flotily vozidel a nové modely obsluhy. Zejména v oblasti logistiky vidí společnost atraktivní možnosti využití a velký obchodní potenciál pro systémy automatizovaného řízení podle SAE úrovně 4.
Kromě toho společnost Bosch již vyvinula funkci Automated Valet Parking, což je první funkce automatického řízení připravená pro sériovou výrobu, která zvládá řízení zcela bez řidiče.

  • Akvizice pro automatizované řízení vozidel
  • Akvizice pro automatizované řízení vozidel