alfa romeo otevírá své muzeum v arese | Aktuality | autoweek.cz

Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese

Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese

08.07.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Muzeum, které je domovem nejvýznamnějších z historické sbírky 69 vozů Alfa Romeo, bylo zcela přebudováno, nicméně zůstalo věrné své původní architektuře ze 70. let 20. století s rozmístěním expozic ve třech poschodích s hlavními tématy Časové osy, Krásy a Rychlosti.
Alfa Romeo oslavuje 105. výročí vzniku otevřením svého historického muzea v Arese v Miláně. Zrenovované muzeum Alfy Romeo s názvem La macchina del tempo – Museo storico Alfa Romeo stalo místem, kde se nedávno společně s jeho znovuotevřením představil i nový sedan Alfa Romeo Giulia, a kde tedy dochází k symbolickému znovuzrození značky Alfa Romeo.
 
Pro veřejnost je muzeum otevřené od 30. června. Stalo se ústředním bodem centra značky Alfa Romeo, které zahrnuje také testovací dráhu, autosalon a místo pro předávání vozů zákazníkům.
 
Zahloubené muzeum se nachází ve středisku značky, kde je rovněž kavárna, knihkupectví, dokumentační středisko, testovací dráha, místo pro pořádání akcí, prodejna a kde pod jednou střechou plynule propojuje minulost, současnost a budoucnost Alfy Romeo.
 
Inaugurace proběhla 24. června při světové premiéře nové Alfy Romeo Giulia Quadrifoglio. Od 30. června je muzeum otevřeno veřejnosti každý den kromě úterý od 10 do 16 h a ve čtvrtek je otevírací prodloužena do 22 h.  www.museoalfaromeo.com
 
V muzeu se nachází nejvýznamnější kousky z historické sbírky Alfy Romeo, jejíž budování má počátek na začátku 60. let. Poprvé bylo muzeum otevřeno v roce 1976. Po vyřazení výrobního závodu v Arese z provozu a přemístění ústředí značky bylo muzeum v roce 2009 uzavřeno. Nicméně v rámci opětovného uvedení Alfy Romeo na světové trhy bylo muzeum uznáno za symbolické místo v historii značky a bylo zvoleno za místo jejího obrození.
 
Koncem roku 2013 byl architekt Benedetto Camerana vyzván, aby vytvořil nový projekt, který dostane do rovnováhy cíle spojené s novým uvedením značky na trhy a potřebu zachovat budovu. Práce byly zahájeny v létě 2014 a za dobu kratší než jeden rok firma FCA Partecipazioni dokončila hlavní rekonstrukční práce.
 
Architektonický plán přepracoval funkčnost komplexu a přizpůsobil jej novým aktivitám a očekáváným proudům návštěvníků. Klíčovým prvkem je červená konstrukce, která protíná celý komplex. Architektonickým doplňkem je od dálnice viditelný symbol znovuzrození muzea v jasně červené barvě Alfy: je to moderní prvek zasazený do architektonického kontextu 70. let, který spojuje minulost a současnost.
 
Muzeum vystavuje 69 modelů, které nejen připomínají vývoj značky Alfa Romeo, ale i samotnou historii automobilu. Najdou se zde vozy od úplně prvního vozu A.L.F.A. o výkonu 24 k přes legendární vítěze Mille Miglia jako byl 6C 1750 Gran Sport řízený Taziem Nuvolarim, 8C s karoserií Touring až po Alfettu 159, mistra světa formule 1 Juana Manuela Fangia, ale také legendární Giuliettu z 50. let a mistra světa značek 33 TT 12 z roku 1975.
 
Návštěvníci spatří samotnou esenci Alfy Romeo zhuštěnou do tří principů: Časové osy, která vyjadřuje kontinuitu průmyslu, Krásy, spojující styl a design, a Rychlosti, určená technologiemi a lehkou hmotností, kdy každému z těchto principů se věnuje jedno patro muzea.
 
Časová osa zabírá celé první patro výběrem 19 automobilů, které dokonale symbolizují vývoj značky. Každý z nich doprovází multimediální informační panel. Výstavní exponáty doplňuje chytré zařízení s interaktivní pamětí, které návštěvníkům poskytuje podrobnosti o historii každého modelu. Výstava Quelli dell‘ Alfa Romeo vypráví o vzniku legendy v průběhu uplynulých 105 let zásluhou tisíců lidí, kteří přispěli k růstu společnosti: dělníků, mechaniků, konstruktérů, testovacích jezdců, inženýrů a administrativních pracovníků.
 
Druhá část výstavy, umístěná v přízemí, se nazývá Krása a má několik tematických částí. Rozvržení v podobě dynamických a plynulých linií připomíná styl hlavních italských karosářů: od Il maestri dello stile (mistrů stylu), kombinujících devět hlavních designových prvků z každé éry, po La scuola italiana (Italskou školu), vystavující automobily postavené karosářskou firmou Touring pod značkou Superleggera ve 30. a 40. letech. Návštěvníci naleznou stanoviště Alfa Romeo ve filmu, Fenomén Giulietta a Giulia: navržená větrem, s modely doprovázejícími růst hospodářství a italského stylu v 50. a 60. letech.
 
Třetí část se věnuje Rychlosti a nachází se v suterénu. Zde návštěvníci najdou hvězdy, které dosáhly ta největší vítězství Alfy Romeo: od multimediálního prostoru Nasce la leggenda (Zrození legendy), zachycující bitvy hvězd v meziválečné době, až po nástup F1, Progetto Trenta tre a Le corse nel DNA (Závodění v DNA Alfy Romeo).
 
Návštěvníci mohou navštívit Tempio delle vittorie (Chrám vítězství), kde fotografie, zvukové a filmové záznamy zachycují deset největších triumfů v historii Alfy Romeo. Pozoruhodné finále představuje zážitek ze světa Alfy Romeo, 3D filmový záznam virtuální reality a místnost, kde návštěvníci sedí v interaktivních křeslech a sledují 4D filmy určené legendárním úspěchům Alfy Romeo.
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese
  • Alfa Romeo otevírá své muzeum v Arese