alternativní pohony ve vozech škoda | Aktuality | autoweek.cz

Alternativní pohony ve vozech Škoda

Alternativní pohony ve vozech Škoda

19.09.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podíl alternativních pohonů roste ve všech modelových řadách značky Škoda. Základem firemní strategie v oblasti alternativních pohonů jsou elektromobily, hybridy a CNG.
Význam alternativních pohonů v osobních automobilech roste a vozy Škoda nejsou výjimkou. Také stále větší skupina českých zákazníků jim dává přednost před spalovacími motory a dá se předpokládat, že v následujících letech význam alternativních pohonů poroste.
 
Alternativní pohony už tvoří významnou část prodeje jednotlivých modelových řad značky Škoda. Její strategie udržitelného rozvoje GreenFuture se ale zaměřuje nejen na vývoj šetrných vozů s účinným pohonem a využití recyklovaných materiálů, nýbrž i na důslednou minimalizaci vlivů výroby, prodeje i servisu na životní prostředí a přírodní zdroje.
 
Nová značka iV pro elektrifikované pohony
S uvedením značky iV pro elektromobilitu Škoda začala novou kapitolu své historie. Značka Škoda iV zahrnuje nejen elektrifikované modely, ale také ucelený propojený ekosystém směřující k tomu, aby bylo využití elektromobility pro zákazníky co nejjednodušší a nejpohodlnější.
 
Zájem o historicky první elektromobil značky Škoda Citigoe iV s více než konkurenceschopnou cenou předčil očekávání. Prodejci na všech trzích vyčerpali své kvóty dřív, než bylo v plánu. V České republice se přibližně za rok od uvedení na trh prodalo přes 650 kusů. Od ledna do července tohoto roku bylo zákazníkům po celém světě dodáno více než 6400 vozů. Velmi dobře si vede také plug-in hybridní Superb iV, když počet registrací dosáhl od uvedení na trh již téměř 600. Nyní přichází do prodeje plug-in hybridní Octavia iV. Prodejci na ní již nyní registrují přes 200 závazných objednávek.
 
Letošní rok se stal milníkem z pohledu rozvoje elektromobility, neboť na začátku září přišel do předprodeje čtvrtý elektrifikovaný model, kterým je nový čistě elektricky poháněný Enyaq iV.
 
I v ČR roste zájem o elektromobily a plug-in hybridy
Prodej elektromobilů v ČR roste - zatímco v loňském roce jich bylo registrováno 756, letos za prvních osm měsíců už to bylo 1254 registrací, z čehož bylo více než 600 bylo vozů Citigoe iV. Roste i prodej plug-in hybridů. Za prvních osm měsíců letošního roku si vůz s tímto pohonem koupilo téměř tisíc českých zákazníků, přičemž více než polovina z nich se rozhodla pro Superb iV. U modelu Superb připadá 12 % nově registrovaných vozů na plug-in hybridní verzi iV.
 
„Předpokládáme, že obliba elektrifikovaných vozů nadále poroste. Počítáme, že k tomu zásadní měrou přispějí plug-in hybridní technologie v modelech Octavia iV a Superb iV a nedávno představený model Enyaq iV. V modelu Octavia dnes nabízíme nejširší portfolio agregátů všech dob, z toho těží především zákazník,“ říká vedoucí českého zastoupení mladoboleslavské automobilky Jiří Maláček.
 
Také zemní plyn
Motory G-Tec, spalující stlačený zemní plyn (CNG), se již staly nedílnou součástí nabídky značky Škoda. Pohon na stlačený zemní plyn lze volit v modelových řadách Octavia, Scala a Kamiq. Motory TGI pro verze G-Tec jsou vyvinuty primárně pro spalování plynu s možností provozu na benzin. U modelu Octavia zaujímá každoročně kolem 5 % nově registrovaných vozů verze G-Tec.
 
Nejen firemní klientela, ale i soukromníci
Nepřekvapuje, že alternativní pohon zatím častěji volí fleetoví zákazníci. U elektromobilů a plug-in hybridů převažují energetické společnosti, ale přidávají se i firmy z jiných sektorů - velkoobchody nebo autopůjčovny. Obliba modelu Citigoe iV u soukromých klientů ale naznačuje, že se poměry mohou brzy změnit. Téměř dvě třetiny prodaných vozů Citigoe iV v České republice si totiž pořídili privátní kupující. Z toho vyplývá, že stále více motoristů začíná zvažovat alternativní formy individuální dopravy, i když fosilní paliva zůstanou významnou součástí pohonného mixu i v nejbližší budoucnosti.
 

  • Alternativní pohony ve vozech Škoda
  • Alternativní pohony ve vozech Škoda
  • Alternativní pohony ve vozech Škoda
  • Alternativní pohony ve vozech Škoda
  • Alternativní pohony ve vozech Škoda
  • Alternativní pohony ve vozech Škoda