američané se bojí autopilotu tesly | Aktuality | autoweek.cz

Američané se bojí Autopilotu Tesly

Američané se bojí Autopilotu Tesly

05.08.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Americké organizace na ochranu spotřebitelů opět vyzvaly federální orgány, aby prošetřily systém Autopilot ve vozech Tesla.
Americké organizace na ochranu spotřebitelů a daňových poplatníků oficiálně vyzvaly příslušné federální orgány v USA, aby prověřily systém Autopilot ve vozech Tesla a obvinily automobilku, že používá klamavé informace, pokud tento systém při uvádění na trh označuje jako zcela autonomní.
 
Centrum pro automobilovou bezpečnost CAS (Center for Auto Safety) vyzvalo Federální obchodní komisi FTS (Federal Trade Commission), aby začala konat. CAS už před rokem vyzval FTC, aby prošetřila obchodní praktiky společnosti Tesla. Centrum pro bezpečnost uvedlo, že od té doby zemřelo a bylo zraněno mnoho dalších Američanů.
 
CAS spolu s dalšími organizacemi také vyzvalo státní zástupce, aby prozkoumali klamavé informace ze strany společnosti Tesla při propagaci systému Autopilot.
 
„Tesla soustavně a podvodně představovala svoji technologii. Je nejvyšší čas, aby regulační orgány zasáhly a ochránily veřejnost. Tesla nezodpovědně prodává svou technologii jako systém pro zvyšování bezpečnosti a přitom místo toho zabíjí lidi,“ řekl hlavní obhájce neziskové organizace Consumer Watchdog Adam Scow.
 
Studie Institutu pojišťoven pro bezpečnost na dálnicích IIHS ukázala, že systém Autopilot společnosti Tesla působí velký zmatek se spotřebiteli a vede je k přesvědčení, že při jeho použití je zcela bezpečné kdykoli sundat ruce z volantu. Autopilot je samočinný systém úrovně 2 podle stupnice SAE. Systémy úrovně 2 vyžadují, aby řidiči byli stále plně připraveni reagovat, protože tato technologie funguje pouze v některých situacích a vyžaduje, aby řidič často opět přebíral kontrolu nad vozem. Mezi jiné srovnatelné příklady systémů úrovně 2 patří Super Cruise ve vozech Cadillac a ProPilot Assist automobilky Nissan.
 
CAS požaduje, aby FTC zahájila vyšetřování Tesly a informací ve spojení se systémem Autopilot s cílem zajistit, že spotřebitelé budou mít správné informace a porozumí širokým omezením funkčnosti tohoto systému.