analýza cen služeb značkových servisů | Aktuality | autoweek.cz

Analýza cen služeb značkových servisů

Analýza cen služeb značkových servisů

02.10.2015 | | Aktuality

Analýza cen poskytovaných servisních a opravárenských služeb značkových servisů uskutečněná IBS automotive ukazuje, že rozdíly v hodinových sazbách u jednotlivých servisů jsou často propastné, a to i u sazeb za práci stejné značky a modelu vozidla.
Společnost IBS automotive, přední poskytovatel dat v oblasti automotive v České i Slovenské republice, je i poskytovatelem softwaru pro oceňování a prognózy cen vozidel TAXexpert a zpracovatelem odborných metodik, analýz a srovnávacích studií v uvedené oblasti.
 
Aktuální analýza společnosti IBS automotive je zaměřená na problematiku, která zajímá snad všechny motoristy, a to na ceny poskytovaných servisních a opravárenských služeb.
 
Existují více či méně zdařilé expertizy, založené na objíždění různých servisů se stejnou závadou vozidla, vedou se polemiky nad tím kdo a jak kvalitně vozidlo opravil, jak se choval přijímací technik k zákazníkovi, jestli dostal zákazník vyměněné díly zpět, jestli se mohl při čekání na opravu např. dívat na televizi... atd. Je to redaktorsky vděčné téma, které má však vadu na kráse. Jsou to vždy jednorázové akce, na základě kterých se dělají obecné závěry, a to podle IBS automotive není správné.
 
Ceny za poskytované servisní a opravárenské služby se velmi liší, přičemž jsou ovlivněny zejména následujícími faktory:
- typem servisního zařízení (značkový servis, skupinový servis a nezávislý servis)
- velikostí, rozlohou a počtem zaměstnanců
- regionem sídla servisu
- značkou a modelem vozidla.
 
V zásadě se ceny servisních služeb skládají z cen za práci a cen náhradních dílů. Zatím co se ceny náhradních dílů odrážejí zpravidla od úrovně poskytovaných dodavatelských cen, ceny za práci jsou odvozené od doby potřebné k provedení pracovního úkonu a od hodinové sazby za práci v tom kterém servisním zařízení. A právě tato položka je hlavním rozdílovým faktorem mezi servisy.
 
„IBS automotive je společností, která vývoj hodinových sazeb servisních prací dlouhodobě analyzuje. Jako jediná disponuje rozsáhlou databází těchto údajů, které pravidelně sleduje, vyhodnocuje a zaznamenává. Rozdíly v hodinových sazbách u jednotlivých servisů jsou propastné, a to i u sazeb za práci stejné značky a modelu vozidla,“ uvádí Jakub Král ze společnosti IBS automotive.
 
Za účelem porovnatelnosti shromažďovaných údajů sleduje IBS automotive vývoj těchto sazeb u značkových servisních zařízení, a proto je není možné zaměňovat se sazbami v ostatních servisních zařízeních.  Přitom není žádné tajemství, že u nezávislých servisů jsou nižší cca o 20 %, v některých případech až o více jak 40 % než u značkových servisů.
 
 
Tabulkový přehled hodinových sazeb značkových servisů, ve kterém jsou uvedené průměrné hodinové sazby vybraných servisů za mechanické práce, a to ve své spodní a vrchní dosahované hodnotě. Ceny jsou uvedené v Kč bez DPH.