analýza zůstatkové hodnoty vozů škoda | Aktuality | autoweek.cz

Analýza zůstatkové hodnoty vozů Škoda

Analýza zůstatkové hodnoty vozů Škoda

09.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Modely značky Škoda si oproti modelům konkurenčním značek udržují v průběhu provozu vysokou zůstatkovou hodnotu.
Společnost Audatex Systems, která je po sloučení se společností IBS automotive předním poskytovatelem dat pro oceňování vozidel a predikci jejich cen v ČR a SR, v červenci 2016 provedla v rámci své analytické činnosti kvalifikovaný odhad a srovnání vývoje hodnoty modelů vozidel Škoda v závislosti na délce jejich provozu. Porovnání zůstatkových hodnot bylo provedeno pro 5 let provozu vozidla s nájezdem 20 000 km ročně, což odpovídá průměrnému kilometrickému proběhu u osobních vozidel v ČR.
 
Není žádnou novinkou, že všeobecně si modely mladoboleslavské Škodovky oproti modelům konkurenčním značek v průběhu provozu drží svoji zůstatkovou hodnotu na vysoké úrovni a neztrácejí ji tak prudce. Tento průběh je výrazný zejména po 3 letech provozu, kde jsou vidět výraznější rozdíly oproti srovnatelným modelům jiných značek.
 
„Zůstatková hodnota vozidla je hodnota, za kterou bude za přesně definovaných podmínek vozidlo dále spolehlivě prodejné v daném období. Toto platí za předpokladu průměrného technického stavu odpovídajícímu kilometrickému proběhu,“ popisuje Zdeněk Šustr, vedoucí divize Automotive Market Research společnosti Audatex. 
 
Model vozidla si každý vybírá zejména vzhledem ke svým potřebám a užitným vlastnostem daného modelu. Proto si pětičlenná rodina nepořídí např. model Citigo jen proto, že po třech letech provozu má o 2 % vyšší zůstatkovou hodnotu než např. model Fabia. O to zajímavější je dané srovnání všech modelů nehledě na jejich užitné vlastnosti.
 
Podíváme-li se na konkrétní výsledky nejprodávanějších modelů, tak všeobecně nejvyšší zůstatkové hodnoty nabývají modely Octavia a Superb. Model Octavia má po prvním roce provozu a nájezdu 20 000 km zůstatkovou hodnotu na 78,35 % a téměř identickou hodnotu má i model Superb. Octavia si svoji hodnotu s přehledem drží i v dalších letech provozu, kdy např. pětileté vozidlo s kilometrickým náběhem 100 000 km si udrží hodnotu přesahující 43 %. Takto „starý“ Superb se vznětovým motorem má hodnotu o 3 % nižší.
 
Velmi příznivé zůstatkové hodnoty má i nejprodávanější model Fabia, která patří ke stálicím na našem trhu. Zůstatková hodnota v prvním roce činí 77,67 % a velmi dobrého výsledku prognóza dosahuje i v dalších letech. U 5letého vozidla dosahuje zůstatková hodnota téměř k 42 %.