aqos - nová značka ze srbska | Aktuality | autoweek.cz

Aqos - nová značka ze Srbska

Aqos - nová značka ze Srbska

29.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V březnu 2016 se má na autosalonu v Ženevě představit úplně nová značka Aqos Technologies, pocházející ze Srbska. První sériové automobily chce dodat na trh do dvou až tří let.
Automobily by se v Srbsku měly v brzké době vyrábět nejen v Kragujevaci pod značkou Fiat. V Bělehradě totiž vznikla společnost Aqos Technologies, která se chce prosadit technicky špičkovými výrobky.
 
Za projektem stojí Saša Milovančevič. Podle něho Aqos Technologies vychází z analýzy situace v automobilovém průmyslu, především konstrukce unikátních vysocevýkonných sportovních automobilů a produkce inovativních autodílů. Na základě toho chce Aqos hledat své zákazníky mezi zájemci o vozidla pocházející z menších sérií se vzrušujícím designem.
 
Aqos už má rozpracovaných hned sedm konceptů, jimiž chce pokrýt nejdůležitější tržní segmenty. Začíná malým 385 cm dlouhým vozem Aqos 25 o hmotnosti 940 kg, jehož motor 1,2 l o výkonu 95 k pohání zadní kola. Dále je připravován Aqos Vale 45, dlouhý lehce přes 4 m. Zadní kola hatchbacku o hmotnosti 1050 kg bude pohánět motor 1,4 l biturbo o výkonu 180 k. Střední třídu má reprezentovat Aqos Zulu 60, kupé 2+2 dlouhé 429 cm o délce 429 cm. Jeho zadní kola bude pohánět motor V6 2,4 l.
 
Na opačném konci nabídky bude superautomobil Aqos Javier, třídveřový automobil s klasickým pohonem, délkou 461 cm, hmotností 1370 kg a motorem V10 4,7 l o 505 k. Nechybí ani tří- nebo pětidveřové kupé Aqos Fastback, které chce s motorem V6 biturbo o výkonu 370 k při hmotnosti 1700 kg konkurovat Porsche.
 
Aby byla nabídka úplná, připravuje se i crossover Aqos Peja 4XL off road se 3,7 l motorem V6. Specifikace superautomobilu Aqos PM zatím nebyly zveřejněny.
 
Milovančevič plánuje prodej svých aut po celém světě a Aqos by se měl zapojit i do závodů. Do svého poradního a konstrukčního týmu už údajně získal špičkové odborníky se zkušenostmi z automobilového průmyslu z Německa, Velké Británie a Itálie.
 
Další podrobnosti o projektu Aqos slibuje Saša Milovančevič zveřejnit na autosalonu v Ženevě. Nejsem si jistý, zda se objeví alespoň tam a jen těžko se něco z jeho plánů skutečně realizuje. Naposledy podobně šílený návrh celé škály konceptů představil Dany Bahar a přivedl tím značku Lotus na pokraj zániku. Milovančevič určitě nepřivede k bankrotu žádnou slavnou automobilku. Jeho návrhům určitě nelze upřít originalitu v designu i schopnost vzbudit pozornost v době, kdy se toho moc nového neprezentuje.
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska
  • Aqos - nová značka ze Srbska