robocar jel v goodwoodu | Aktuality | autoweek.cz

Robocar jel v Goodwoodu

Robocar jel v Goodwoodu

17.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Závodní automobil bez přítomnosti řidiče měl veřejnou premiéru při Festivalu rychlosti v Goodwoodu, kde poprvé projel závod do vrchu. Byla to předzvěst konce závodníků?
Závodní automobil Robocar společnosti Roborace se stal prvním vozidlem bez řidiče, které pouze s využitím umělé inteligence absolvovalo 1,87 km dlouhý závod do vrchu při Festivalu rychlosti v Goodwoodu.
 
Robocar využívá kamery, radar, ultrazvukové snímače a LiDar k mapování situace kolem vozidla a pohybuje se s využitím informací získaných z GPS. Data vyhodnocuje a vůz poté řídí počítač Nvidia Drive PX2. Před 55 000 diváky v Goodwoodu se mohl pohybovat s největší rychlostí omezenou na 120 km/h. Jistota, s jakou se vozidlo pohybovalo, i sebevědomí představitelů společnosti Roborace dokládají, že se projekt ubírá správným směrem.
 
Firma Roborace už s autonomním závodním vozidlem absolvovala řadu testů na okruzích, ale jízda v Goodwoodu znamená významnou propagaci projektu, na jehož konci by měl být šampionát pro autonomní vozidla, v němž by místo řidičů soupeřili tvůrci softwaru.
 
Robocar navazuje na předchozí prototypy společnosti Roborace DevBot. Ty ovšem vznikly ze závodních aut a byly v nich všechny běžné řídicí prvky pro řidiče.
 
Vozidlo Robocar pohánějí čtyři trakční elektromotory o výkonu 135 kW. Robocar má hmotnost 1350 kg. Futuristická karoserie je dílem Daniela Simona, tvůrce vozidel pro filmy jako je Tron: Legacy nebo Nevědomí (Oblivion).
 
Roborace plánuje vyrobit sérii vozidel Robocar a nabídnout je závodním týmům jako základ pro programování API (Application for programming interface). Vozidla budou identická, ale týmy u nich budou používat vlastní algoritmy, které budou mezi sebou soupeřit namísto řidičů. Roborace chce své závody pořádat jako doprovodný program pro formuli E.
 
V Goodwoodu se objevil i Ford Mustang z roku 1965 vybavený autonomním řízením vyvinutým německou společností Siemens a University Cranfield. Jenže toto vozidlo jelo velmi pomalu, kličkovalo po trati a mělo po trase mnoho problémů, takže do jeho řízení musel na dálku několikrát zasahovat operátor aby nedošlo k nehodě.
  • Robocar jel v Goodwoodu
  • Robocar jel v Goodwoodu