arriva morava spouští provoz elektrobusu | Aktuality | autoweek.cz

Arriva Morava spouští provoz elektrobusu

Arriva Morava spouští provoz elektrobusu

14.10.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina Arriva je prvním soukromým dopravcem v České republice, který vlastní a provozuje elektrobus na pravidelné autobusové lince. Elektrobus SOR EBN 10,5 bude v Jeseníkách obsluhovat kyvadlovou linku z Karlovy Studánky přes AS Hvězda na Ovčárnu a zpět.

Elektrobus SOR EBN 10,5 společnosti Arriva bude v provozu celoročně na lince z Karlovy Studánky přes AS Hvězda na Ovčárnu a zpět. Základní dobíjení vozidla bude probíhat po ukončení denního turnusu na provozovně v Bruntále. Pro mezidobíjení bude zřízena malá elektrodobíjecí stanice na AS Hvězda.

 

Představení elektrobusu a jeho předání do ostrého provozu proběhlo za účasti zástupců Moravskoslezského kraje, státní správy a samosprávy, KODISu, Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, dopravce Arriva Morava a výrobce SOR Libchavy, na AS Hvězda. Odtud také vedla první slavnostní jízda elektrobusu na Ovčárnu a zpět.

 

Moravskoslezský kraj se v loňském roce podpisem memoranda o spolupráci se Skupinou ČEZ oficiálně připojil k projektu Elektromobilita skupiny ČEZ s cílem podpořit rozvoj této formy dopravy na severu Moravy a ve Slezsku. V rámci této spolupráce byla například v roce 2013 uvedena do provozu nová dobíjecí stanice umístěná přímo před krajským úřadem v Ostravě, krajští úředníci také používají jako běžné služební vozy dva elektromobily, které má kraj zapůjčeny.

 

Společnost Arriva Morava a.s. je zapojena v projektu EcoStars, ve kterém získala prestižní ocenění tří hvězdiček. Projekt EcoStars hodnotí dopravce na mezinárodní úrovni jak podle složení vozového parku, tak i podle využívání alternativních paliv nebo školení řidičů na úspornou jízdu.

 

Elektrobus SOR EBN 10,5 je dvounápravový třídveřový autobus délky 10 370 mm, šířky 2 525 mm a výšky 2 920 mm, který má kapacitu 19 sedadel + 6 sklopných a 66 míst k stání s jedním bezbariérovým prostorem pro přepravu cestujícího na invalidním vozíku či dětského kočárku. Vozidlo je vybaveno elektromotorem o maximálním výkonu 180 kW/400 V AC s trvalým výkonem 120 kW/400 V AC. Dojezdová vzdálenost na jedno nabití se pohybuje mezi 140 až 160 km. Provozní hmotnost elektrobusu je 9800 kg.

 

Elektrobus má v zadní části vozidla lithio-ionové akumulátory LiFeYPO4 2,5÷4,25 V/300Ah – 180 článků. Ty lze dobít za 8 hodin ze zdroje 32 A včetně vybalancování článků (nutné 1x denně). Při nabíjení je možné navolit předehřev interiéru vozu, tak aby byl vytopen při odjezdu. Dále je možné nabíjet baterii rychlonabíjením (až 250 A). Úměrně proudu se zkracuje čas nabíjení až na 1 hodinu.

 

Arriva Morava a.s. je součástí skupiny Arriva po akvizici mateřskou firmou Deutsche Bahn. Arriva v České republice provozuje téměř 2000 autobusů a 5 vlaků a zaměstnává přes 3200 zaměstnanců.