arrival ukázal prototyp elektromobilu pro uber | Aktuality | autoweek.cz

Arrival ukázal prototyp elektromobilu pro Uber

Arrival ukázal prototyp elektromobilu pro Uber

20.12.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Britská firma Arrival předvedla první hotový prototyp elektromobilu, který vyvíjí ve spolupráci se společností Uber pro sdílenou ekonomiku. Arrival Car se nyní podrobí testování pro vývoj definitivní verze. Zahájení výroby byla již dřív oznámeno na třetí čtvrtletí roku 2023.
Arrival zatím nezveřejnil podrobnosti o elektrickém pohonu vozidla ani dojezd, který bude rozhodující pro aplikace sdílené jízdy. Aby bylo zajištěno dostatečné pokrytí v Londýně, kde mají být nasazena první tato vozidla, Uber investuje do veřejné dobíjecí infrastruktury.
 
Vozidla musí být robustní. Arrival poukazuje na to, že auta pro sdílenou službu typu Uber najedou v průměru 45 000 až 50 000 km za rok, což je víc než třikrát delší vzdálenost než u typického soukromého automobilu. Arrival Car je navržen tak, aby upřednostňoval „náklady, provozuschopnost, pohodlí řidiče, bezpečnost a pohodlí.“ Jde o vůz podobný malé dodávce, který díky zvýšené poloze sedadel a velkému čelnímu sklu poskytuje řidiči lepší přehled o městském provozu. Cestujícím vzadu zase nabídne dostatek místa pro hlavu a nohy i pohodlné nastupování.
 
Použité materiály jsou navrženy s ohledem na optimální cenu a hmotnost i odolnost. Šedá látková sedadla mají drsný povrch. Ostatní součásti interiéru jsou vyrobeny z tvrdého plastu, takže jsou odolné a snadno se čistí. Opěradlo sedadla spolujezdce lze sklopit, čímž vznikne malý pracovní stolek.
 
Stejně jako užitkový automobil a už dřív předvedený elektrický minibus se Arrival Car bude vyrábět v mikrotovárnách. S konceptem menších místních výrobních center se Arrival snaží být udržitelnější a méně nákladný.
 
„Během posledních šesti měsíců jsme úzce spolupracovali s řidiči Uberu, abychom vytvořili vozidlo speciálně pro jejich pracovní podmínky, aby bylo dostupné, odolné a skvělé na pohled. Chceme podpořit řidiče při tomto přechodu vývojem nejlepšího možného produktu, který zlepší zážitek jak pro ně, tak pro jejich cestující, a zajistí, že vzduch ve městě bude čistý,“ řekl vývojář Arrivalu Tom Elvidge.
 
Jamie Heywood, regionální generální ředitel pro severní a východní Evropu ve společnosti Uber, řekl: „První odhalení Arrival Car je vzrušujícím okamžikem pro řidiče Uberu, kteří přecházejí na elektrická vozidla mnohem rychleji než masový trh. Nové vozidlo podpoří závazek Uberu, aby všechna auta v jeho aplikaci v Londýně byla do roku 2025 plně elektrická, s tím, že to přispěje k obnově zeleně a k vyčištění městské dopravy.“ Uber už ohlásil cíl mít všechna vozidla v Evropě s elektrickým pohonem do roku 2030.