asistenční systémy ve voze škoda kodiaq | Aktuality | autoweek.cz

Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq

Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq

24.09.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

První velké SUV značky Škoda vstoupí na trh začátkem roku 2017. Škoda Kodiaq přijde po stránce možností využívání inovativních technologií s tím nejlepším, co značka Škoda dosud svým zákazníkům nabídla.
Některé asistenční systémy se pro vůz Škoda Kodiaq budou dodávat sériově, jiné bude možné objednat za příplatek jednotlivě nebo jako součást různýc paketů.
 
Významnou novinkou je pro značku Škoda systém Area View. Díky širokoúhlým objektivům kamer, umístěným na přídi a zádi vozu a ve vnějších zpětných zrcátkách se na displeji zobrazuje několik různých pohledů na okolí vozu. Mezi nimi je i virtuální pohled z ptačí perspektivy a 180° záběry z okolí přídě a zádě vozu, což ulehčuje řízení v nepřehledných situacích nebo při jízdě v terénu.
 
Sériově dodávaný systém Front Assist s funkcí nouzové brzdy City pomocí radaru rozpozná nebezpečné situace způsobené jinými vozidly nebo objekty před automobilem. V případě zjištění překážky systém varuje řidiče a posléze vůz částečně nebo zcela zabrzdí. Funkce nouzové brzdy City je aktivní do rychlosti 34 km/h. Volitelně dodávaná Prediktivní ochrana chodců doplňuje funkci Front Assist o zmírnění následků nebo zamezení střetu s chodci.
 
Také adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control (ACC) využívá ke své činnosti radar. Řidiči pomáhá udržovat zvolenou rychlost a odstup od vozu vpředu. Systém Lane Assist varuje řidiče před mimovolným vybočením z jízdního pruhu. Je-li Kodiaq vybaven současně systémy Lane Assist i ACC v kombinaci s převodovkou DSG, získává navíc i funkci asistentu pro pohyb v dopravní zácpě Traffic Jam Assist. Tento asistent dokáže v hustém provozu s vozem sám popojíždět, zpomalovat a udržovat jízdu v pruhu, a to do rychlosti 65 km/h.
 
Systém výstrahy před vozidly pohybujícími se v mrtvém úhlu zpětných zrcátek Blind Spot Detect pomocí radaru na zádi hlídá okolí vozu a varuje řidiče před nebezpečím kolizí. Stejný radar na zádi využívá systém výstrahy na pohyb po stranách za zádí vozu Rear Traffic Alert, který pomáhá pří couvání z parkoviště a varuje před vozy přijíždějícími ze stran kam řidič nevidí.
 
U velkého SUV se předpokládá i časté využívání pro tahání přívěsů. Novinkou pro značku Škoda je v nabídce Kodiaqu asistent pro couvání s přívěsem Tow Assist. Pokud je za Kodiaq připojen přívěs, převezme při pomalém couvání systém řízení vozu. Při couvání bez přívěsu nový asistent Manoeuvre Assist zabrzdí, jakmile za vozem rozezná překážku. Umožňuje to vylepšená funkce zadních parkovacích senzorů.
 
Systém Driver Alert dokáže u řidiče na základě změny jeho reakcí rozpoznat příznaky únavy. V takovém případě jej vyzve aby udělal přestávku v jízdě. Emergency Assist, opět v kombinaci s převodovkou DSG a ve spojení s ACC a asistentem pro jízdu v pruzích Lane Assist, při hrozící neschopnosti řidiče ovládat vozidlo, například v důsledku náhlé zdravotní indispozice, dokáže vůz zbrzdit až do úplného zastavení a výstražnými světly varovat okolí.
 
Crew Protect Assist, který je k dispozici ve dvou variantách, se stará o přípravu cestujících na hrozící nehodu tím, že zavře boční i střešní okna a automaticky přitáhne bezpečnostní pásy. Pokud dojde ke srážce, zabrání sériově dodávaná multikolizní brzda tomu, aby se vůz nekontrolovaně pohyboval dál a došlo ke druhotným střetům.
 
Systém Travel Assist pracuje na bázi kamery, která dokáže rozpoznat dopravní značky a zobrazit je v grafické podobě na displeji palubního počítače nebo navigace.
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq
  • Asistenční systémy ve voze Škoda Kodiaq