audi, airbus a italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu | Aktuality | autoweek.cz

Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu

Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu

04.12.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Model modulárního dopravního prostředku Pop.Up Next létá a jezdí na akci Drone Week Amsterdam. Audi a Airbus testující službu pro individuální přepravu vrtulníky v Jižní Americe.
Audi, Airbus a Italdesign poprvé představili létající a jezdící prototyp dopravního prostředku Pop.Up Next na akci Drone Week v Amsterdamu. Nový koncept pro leteckou taxislužbu kombinuje autonomní elektromobil s dronem pro přepravu osob.
 
Létající modul při prvním veřejném zkušebním letu precizně usadil kabinu pro cestující na podvozek vozidla, který následně předvedl ve zkušebním areálu autonomní jízdu. V současnosti se jedná ještě o model v měřítku 1:4. Avšak již v příštím desetiletí by mohli zákazníci Audi využívat ve velkoměstech komfortní a efektivní leteckou taxislužbu - multimodální dopravu ve vzduchu a na silnici. Cestující si přitom budou moci bez přestupování užívat svůj volný čas, odpočívat nebo pracovat.
 
„Létající taxi se stane realitou. O tom jsme u Audi přesvědčeni. Stále více lidí se stěhuje do měst. A díky automatizaci bude stále více lidí mobilních. Právě starší lidé, děti nebo lidé bez řidičského oprávnění budou rádi využívat komfortní robotizovaná taxi. Pokud dokážeme inteligentně rozdělit dopravu mezi silnice a vzdušný prostor, přinese to užitek městům i jejich obyvatelům,“ říká člen představenstva Audi zodpovědný za nákup/IT a prezident společnosti Italdesign Dr. Bernd Martens, dceřiné společnosti Audi.
 
Již od letošního léta testuje Audi společně s firmou Voom, dceřinou společností Airbusu, v Jižní Americe, jak by mohla taková služba pro individuální mobilitu podle potřeb zákazníka vypadat. Zákazníci v Mexiku City nebo Sao Paulu si rezervují lety vrtulníkem, zatímco pro jízdu k přistávací ploše nebo od ní je k dispozici automobil Audi.
 
„Takové nabídky nám pomáhají lépe pochopit potřeby našich zákazníků. V budoucnosti totiž mají letecké taxislužby oslovovat široké spektrum obyvatelů měst. S konceptem Pop.Up Next zároveň zjišťujeme, kde leží hranice technické realizovatelnosti. V dalším kroku bude létat a jezdit prototyp v reálné velikosti,“ říká Dr. Martens.
 
Audi kromě toho podporuje ingolstadtský projekt letecké taxislužby Urban Air Mobility. Iniciativa připravuje zkušební provoz letecké taxislužby v závodě Audi v rámci společného projektu EU, Evropského inovačního partnerství pro chytrá města a obce EIP-SCC (European Innovation Partnership for Smart Cities and Communities). Tento projekt má přesvědčit obyvatele o výhodách nové technologie a najít odpovědi na otázky, týkající se například akumulátorové techniky, legislativního rámce, certifikace nebo infrastruktury.
 
  • Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu
  • Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu
  • Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu
  • Audi, Airbus a Italdesign testují koncept pro leteckou taxislužbu