audi zaútočilo na qoros | Aktuality | autoweek.cz

Audi zaútočilo na Qoros

Audi zaútočilo na Qoros

21.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Qoros slibuje být prvním projektem s podílem čínské automobilky, jenž by se měl v Evropě brát vážně. Audi na něj zaútočilo zákazem typového označení GQ3 pro jeho kompaktní sedan uváděný jako konkurent Škody Rapid. Audi tím ale riskuje mnohem víc, než může získat.

Audi v Německu získalo dočasný soudní příkaz zabraňující čínsko-izraelské automobilce Qoros používat písmeno Q jako součást názvu svého nového sedanu, jenž by se měl prodávat v Číně i Evropě. Qoros je společným podnikem čínské automobilky Chery a investiční společnosti Izrael Corporation. Pro konstrukci svých vozů Qoros angažoval odborníky na konstrukci i design ze západních automobilek.

Qoros svůj kompaktní sedan GQ3 představí v březnu na autosalonu v Ženevě. Současně ukáže i koncepty crossoveru a kombi vytvořené na stejné platformě a připravované rovněž do sériové výroby. Qoros plánuje zahájit prodej kompaktního sedanu GQ3 v Číně ve druhé polovině roku a v Evropě koncem letošního roku. Automobilka slibuje, že v Číně vyráběné vozy budou splňovat veškeré západoevropské standardy z hlediska bezpečnosti, jízdního komfortu i emisní limity, a to vše za přijatelné ceny. Tyto ceny zatím nebyly zveřejněny, ale GQ3 chce být velkou konkurencí pro evropské vozy, především pro Škodu Rapid.

Ač čínsko-izraelský koprodukční Qoros ještě neprodal ani jediné auto, už se ocitl v horkém křesle u německých právníků. Audi používá písmeno Q v označení svých SUV a crossoverů a proto vzneslo námitky proti jménu GQ3.

"Písmeno Q je chráněnou součástí naší modelové nabídky. Pokud jiný výrobce automobilů používá pro své modely označení s písmenem Q, pak nám to samozřejmě vadí a bráníme se tomu," sdělil představitel Audi německému magazínu kfz-betrieb. U civilního soudu v Hamburku Audi získalo soudní příkaz zakazující Qorosu používat označení GQ3.
Zástupce Qorosu sdělil, že byl překvapen stížností Audi, protože společnost podala žádost o registraci označení GQ3 u evropského úřadu pro ochranné známky a formálně to oznámila i Audi. Mluvčí Qorosu řekl, že označení GQ3 bylo zvoleno jako předběžné pro nový sedanu a nejde o konečné jméno. Dodal, že Qoros zvažuje odvolání proti soudnímu příkazu zakazujícímu použití označení GQ3.
Rozhodnutí německého soudu by zřejmě mělo vyvolat poplach i u Infiniti, protože tato luxusní značka se rozhodla u všech svých vozů přejít na označení s písmenem Q. Nicméně, představitelé Infiniti pro kfz-betrieb uvedli, že nevědí o žádné stížnosti proti jejich označení. Přitom Infiniti se pohybuje ve stejných sférách jako Audi - na rozdíl od Qorosu. Audi se ale zřejmě nechce dostat do právního sporu s Nissanem, jemuž Infiniti patří. Současně ale věří, že čínský výrobce bude automaticky uznán za vinného z porušení evropských pravidel.

Qoros už ohlásil, že se rozhodl vypustit písmeno Q a nový vůz v Ženevě uvede jako Qoros 3 Sedan. To by ovšem mohlo vyvolat pozdvižení u BMW!

Audi by ale mělo být ve svých krocích obezřetnější. Jedno z nejprodávanějších aut v Číně totiž nese označení QQ. Tomuto vozu už u čínského soudu prošla žaloba od GM, že se jedná o kopii Chevroletu Matiz. Výrobcem miniauta QQ je automobilka Chery, vlastnící polovinu značky Qoros. A Audi by v případě odvetného zákazu použití písmene Q v Číně rozhodně ztratilo mnohem víc než Qoros. Ten naopak díky Audi už před představením svého vozu získal díky Audi neplacenou reklamu a prostor pro upozornění na to, že jeho auto je dílem především německých konstruktérů a stylistů.

  • Audi zaútočilo na Qoros
  • Audi zaútočilo na Qoros
  • Audi zaútočilo na Qoros
  • Audi zaútočilo na Qoros
  • Audi zaútočilo na Qoros