auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí | Aktuality | autoweek.cz

Auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí

Auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí

26.08.2019 | Global Press Agentur | Aktuality

Navzdory iniciativám posledních let automobily na zemní plyn (CNG) produkují během svého životního cyklu nejméně skleníkových plynů. V současné době nabízejí nejlepší klimatickou rovnováhu ze všech dostupných typů pohonů. Bilanci spočetla výzkumná společnost Joanneum Research.
Podle analýzy výzkumné společnosti Joanneum Research, zpracované na zakázku německého autoklubu ADAC, jsou vozy jezdící na CNG energeticky výkonnější než auta na benzin, nafta a dokonce i než elektromobily pokud využívají současný mix zdrojů elektrické energie v Německu když se porovnají všechny příslušné potřeby energie během celého životního cyklu vozidla. Pouze při použití 100 % obnovitelných zdrojů elektřiny má elektromobil podstatně lepší rovnováhu než všechny ostatní typy pohonu.
 
Studie byla zaměřena na kompaktní automobily, tedy srovnatelné s Volkswagenem Golf, a předpokládala roční nájezd 15 000 km s životností vozidla 15 let. Elektricky poháněný vůz se v energetické bilanci proti motorům na benzin až po ujetí 127 500 km resp. 8,5 roku provozu. Ve srovnání s motory na naftu je na tom elektrický pohon ještě mnohem hůř - v celkové bilanci se jeví jako ekologičtější až po ujetí 219 000 km nebo 14,6 roku, což je ovšem doba značně přesahující využitelnou životnost akumulátorů.
 
Vynikající výsledek vozu na zemní plyn ukazuje, jak dobrá může být rovnováha skleníkových plynů u konvenčních motorů. Pokud by navíc nadále rostl podíl biometanu získávaného z odpadu a zbytkových materiálů, mohl by být tento výsledek ještě lepší
 
Navzdory všem iniciativám posledních let a podpoře elektromobility jsou to automobily na zemní plyn, které mají stále jasnou výhodu. Studie ukázala, že bivalentní automobil, který pohání zemní plyn nebo benzin, má uhlíkovou stopu při použití CNG výrazně lepší. Automobily při jízdě na zemní plyn produkují během svého životního cyklu nejméně skleníkových plynů. Ještě lépe na tom jsou vodík (tzn. elektricky poháněná vozidla s palivovými články) a elektromobily při využití výhradně elektřiny z obnovitelných zdrojů, jenže ani jedno z toho zatím není obecně dostupné.


 
  • Auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí
  • Auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí
  • Auta na zemní plyn jsou nejlepší pro životní prostředí