auta z vietnamu | Aktuality | autoweek.cz

Auta z Vietnamu

Auta z Vietnamu

19.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Účast na autosalonu v Paříži odřeklo mnoho významných automobilek, nicméně právě tam společnost VinFast, součást holdingu Vingroup, představí dva automobily, které se budou vyrábět ve Vietnamu!
Ekonomika Vietnamu roste a spolu s tím roste v zemi i zájem o nové automobily. Snaha vyrábět zde auta je proto logická. Nikoliv jen montovat auta vyráběná jinde, ale skutečně vyrábět vlastní automobily.
 
VinFast je nová vietnamská společnost, která je součástí holdingu Vingroup. Ten byl založen před 25 lety a dnes je největším soukromým průmyslovým podnikem v zemi s ročním obratem 3,8 miliardy dolarů. Jeho vlastníkem je místní podnikatel Fam Nyat Vyong. Do vybudování automobilového průmyslu v zemi nyní investuje téměř 1,5 miliardy dolarů.

Vozy od firmy VinFast by měly být moderní. Vedení společnosti si nicméně dobře uvědomuje, že pro vývoj takovýchto automobilů nemůže zvládnout vlastními silami a nechce se vydat cestou kopírování. Proto byl vývoj prvních dvou modelů, sedanu a crossoveru, zadán italské společnosti Pininfarina a na konstrukci vozu pracují německé firmy..
 
VinFast ještě před premiérou na autosalonu v Paříži zveřejnil designérské návrhy dvou vozů - sedanu a SUV. Ani jeden zatím nemá jméno. Pozoruhodný je vznik těchto návrhů. Vzešly totiž z veřejného hlasování vietnamských občanů na základě předběžných náčrtů od různých designérů. Ze 20 návrhů vybralo 62 000 hlasujících ty dva, které zde přinášíme.
 
Společnost nyní buduje vlastní výrobní závod v Hai Phongu v severním Vietnamu. Podle představitelů firmy bude vybaven nejmodernějšími výrobními technologiemi. Proto budou do vedoucích pozic pozváni přední odborníci z různých částí světa. VinFast věří, první vozy budou připraveny k prodeji na domácím trhu v září 2019.
 
„Máme potřebné zdroje a odhodlání stát se významným novým hráčem v globálním automobilovém průmyslu. Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme prvním velkým výrobcem v automobilovém průmyslu Vietnamu a jako první se představíme na významném mezinárodním autosalonu," řekl generální ředitel společnosti Vinfast James DeLuca.
 
Do roku 2025 chce VinFast vyrábět až půl milionu vozů ročně. I při očekávaném velkém zájmu o tyto vozy na domácím trhu je jasné, že s takovým objemem výroby bude muset auta i vyvážet.
 
Jedním z perspektivních trhů pro export vietnamských aut se ukazuje být Rusko. Zde se prodává i velké množství čínských aut dovážených nebo zde montovaných. Pro prodej v Rusku svědčí i dohoda o volném obchodu mezi oběma zeměmi zahrnující i kvóty pro bezcelní dovoz automobilů. Zatím tuto příležitost využívali pouze ruští výrobci automobilů: do Vietnamu vyvážejí UAZ, KAMAZ a Renault (Lada). Avšak s příchodem moderních vietnamských automobilů může tato asijská země využít svého práva exportovat automobily do Ruska bez cla. Společnost VinFast už dokonce má svého ruského zástupce, který je odpovědný za komunikaci s novináři.
 
Skutečnost, že celý projekt bude prezentován v Paříži, tedy v zemi, která má historicky k Vietnamu velmi blízké vazby, naznačuje, že by nemuselo zůstat jen u Ruska. VinFast totiž má i šéfa komunikace pro Velkou Británii, EU, USA a Asii v Peteru Rawlinsonovi.
 
  • Auta z Vietnamu
  • Auta z Vietnamu