titul auto roku 2018 pro vůz škoda karoq | Aktuality | autoweek.cz

Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq

Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq

05.01.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Porota složená ze 35 odborných novinářů svým hlasováním rozhodla o tom, že prestižní ocenění Auto roku 2018 v České republice po velmi těsném souboji získala Škoda Karoq. O ocenění Ekologické auto roku 2018 se dělí Nissan Leaf a Volkswagen e-Golf, cenu Technická inovace 2018 získalo Subaru.
Tradiční anketu Auto roku v České republice pořádá Svaz dovozců automobilů (SDA) s cílem přiblížit veřejnosti nové modely automobilů přicházející na český trh a tím podpořit potřebnou obměnu vozového parku.
 
Už 24. ročník ankety (první ročník se konal v roce 1994) proběhl podle pozměněného konceptu. O vítězi rozhodovala jen porota složená ze 35 odborných motoristických novinářů nominovaných Svazem dovozců automobilů. Porotci se s nominovanými 34 automobily (dva z původně nominovaných byly vyřazeny, protože se nedostaly na český trh do konce roku 2017) detailně seznámili při testovacích jízdách, které agentura Ad‘ore Marketing Communications uspořádala v příjemném prostředí hotelu Čertousy v Horních Počernicích. Zde měli porotci dostatek možností se nejen seznámit se všemi vozy, ale zjistit další potřebné informace u přítomných zástupců jednotlivých značek.
 
Na základě testovacích jízd každý z porotců nominoval pět finalistů. Ze součtu jejich hlasů vzešlo pět finalistů ve složení BMW řady 5, Kia Stinger, Opel Insignia, Subaru Impreza a Škoda Karoq. Těchto pět vozů bylo připraveno ke druhému kolu testovacích jízd, které mělo centrum v Golden Golem hotelu v Praze 8 Březiněvsi. I zde měli porotci dostatek možností nejen se detailně seznámit se všemi vozy na nejrůznějších typech silnic i na dálnici, ale současně i doplnit si další informace o nich zástupců všech pěti značek.
 
Po testovacích jízdách porotci přidělili body podle nově vytvořeného bodovacího schématu, v jehož rámci se podle pěti kritérií (technika a technologie, jízdní vlastnosti, užitná hodnota, ekonomika provozu, design) s různou váhou hodnotilo s důrazem na jejich postavení v příslušném segmentu a jejich význam z hlediska českého trhu.
 
Součet bodových hodnocení od jednotlivých porotců rozhodl o celkovém vítězi. Vzhledem k tomu, že každý z finalistů prokázal své přednosti jen v některých z hodnocených kategorií, byl konečný výsledek nesmírně těsný:
 
1. Škoda Karoq  1141 bodů
2. BMW řady 5   1123 bodů
3. Opel Insignia  1078 bodů
4. Kia Stinger      982 bodů
5. Subaru Impreza            926 bodů
 
Kladné přijetí vítězného vozu dokládá i skutečnost, že od začátku prodeje v říjnu bylo do konce roku 2017 zákazníkům dodáno 1924 těchto vozů a v době vyhlášení výsledků Škoda Auto registrovala v České republice už 6101 objednávek na tento vůz.
 
Odborná porota spolu s hlasováním o Autě roku 2018 v České republice rozhodovala i o dvou dalších cenách. Cenu Ekologické auto roku 2018 získaly ze 14 nominovaných společně dva elektromobily - Nissan Leaf a Volkswagen e-Golf a cenu Technická inovace 2018 z devíti nominovaných získala Subaru Global Platform, poprvé použitá ve voze Subaru Impreza.
 
Jako doklad o kvalitách a šířce záběru automobilového průmyslu v České republice už tradičně Sdružení automobilového průmyslu uděluje všem firmám, dodávajícím vítěznému vozu ankety titul Dodavatel pro Auto roku 2018 v České republice. Tak jako v minulosti firmy sídlící v České republice dodávají své výrobky pro všech pět finalistů a pro naprostou většinu automobilů přihlášených do ankety. V případě vítězného vozu Škoda Karoq to ze 30 přihlášených uchazečů bylo 20 členských firem Sdružení AP.
 
Veřejnost se tentokrát zapojila v rámci samostatného hlasování ve čtyřech kategoriích, které vycházejí ze zařazení nově přicházejících modelů do jednotlivých segmentů. Do ankety se navzdory zkrácenému termínu na pouhých 40 dní zapojilo 35 810 hlasujících, kteří současně získali šanci vyhrát některou z hodnotných cen.
Vítězi v hlasování veřejnosti jsou:
Malé vozy: Subaru Impreza
Velké vozy: Kia Stinger
Malá SUV: Škoda Karoq
SUV: Volvo XC60
 
Oficiální vyhlášení výsledků ankety Auto roku 2018 v České republice, doprovodných anket, hlasování veřejnosti i držitelů ceny Dodavatel pro Auto roku 2018 v České republice, proběhlo při tiskové konferenci v hotelu Hilton Prague společně s Výroční tiskovou konferencí Svazu dovozců automobilů za účasti mnoha významných osobností domácího automobilového průmyslu. Anketu ve zkráceném termínu uspořádala agentura Ad‘ore Marketing Communications. Partnery ankety Auto roku 2018 v České republice byly společnosti Alcar Bohemia a Continental.
 
  • Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq
  • Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq
  • Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq
  • Titul Auto roku 2018 pro vůz Škoda Karoq