objem pojistných podvodů opět vzrostl | Autoservis | autoweek.cz

Objem pojistných podvodů opět vzrostl

Objem pojistných podvodů opět vzrostl

04.02.2019 | | Autoservis

Detektivové Allianz pojišťovny vloni odhalili pojistné podvody za 322 milionů korun, o 11 milionů korun víc než v roce 2017.
Detektivové Allianz pojišťovny se nejčastěji setkávají se čtyřmi modely podvodů. V prvním si lidé pojistnou událost zcela vymyslí, i když ve skutečnosti k žádné nedošlo. V druhém o její příčině zalžou, jelikož ta pravá není kryta pojištěním. Třetí jsou nepojištěné škody, které někoho vedou k tomu, že posune jejich datum vzniku do doby, kdy ještě pojistka platila. Čtvrtý model spočívá v navyšování škody, která se skutečně stala, ale s menšími následky. Právě čtvrtá varianta je v poslední době i nejpopulárnější.
 
Nejčastější jsou vodovodní škody a další podvody týkající se pojištění majetku. Za nimi následují odpovědnostní pojistky, požáry a už několik let v řadě i fingované dopravní nehody. Někteří lidé stále pohlížejí na pojištění jako na právní vztah, ve kterém má objem zaplaceného pojistného plnění alespoň pokrýt náklady za pojistku a netuší, že když se o to snaží, pokoušejí se o trestný čin.
 
Pro lepší představu přikládáme dva příběhy detektivů Allianz
 
Záhada opeřené srnky
Poškozené auto po strážce se zvířetem - to je pro pojišťovny už běžná rutina. Proto nebylo nic divného, když motorista oznámil, že mu v lesním úseku na Plzeňsku vběhla před vůz srnka, která mu nepěkně pochroumala předek auta.
 
Při kontrole fotodokumentace, kterou poslal společně s hlášením pojistné události, ale v rozbité masce vozidla objevili detektivové Allianz peří. Vyřešení záhady opeřené srnky už bylo poměrně rychlé - auto bylo jednoznačně poškozeno střetem s pevnou překážkou a nikoliv se zvěří a biologické stopy na vozidle a v prostoru motoru někdo naaranžoval s umem znalce speciálních efektů filmového hororu. Následně se ukázalo, že krev i část tkáně patřily nebohému kuru domácímu, jenž místo v pekáči skončil v motoru.
 
Led z kamionu, pak koroptev a ještě přijel kamion
Učebnicovým případem navyšování škody může být třeba situace, která se stala na severní Moravě, odkud řidič pojišťovně Allianz nahlásil, že mu na čelní sklo spadl led z projíždějícího kamionu. V zimních měsících jde o poměrně častou a nebezpečnou situaci, která vzniká zanedbáním zákonné povinnosti řidiče očistit před jízdou vozidlo od sněhu a námrazy a která může mít i fatální následky.
 
Klasická pojistná událost začala být podezřelá poté, co se majitel auta snažil hlášení vyšperkovat o další a další údajně vzniklé škody, ke kterým mělo dojít jak na vozidle, tak i v motoru a na podvozku. Poškozené čerpadlo navíc korunoval nárazem do projíždějícího kamionu, který zmizel v nenávratnu, zatímco z osobního vozu se mezitím stal šrot. Popsaný nehodový děj zpochybnil i znalec, a tak řidič přišel s jinou verzí příběhu. Za všechno prý mohla koroptev, která mu vlétla do cesty. Za týden se pak znovu vrátil k spadlému ledu. Ve skutečnosti to bylo tak, že se svoji ojetinu snažil prostřednictvím pokusu o pojistný podvod trochu omladit…