autobest - test finalistů: mission impossible | Aktuality | autoweek.cz

AutoBest - test finalistů: Mission Impossible

AutoBest - test finalistů: Mission Impossible

07.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Při striktním dodržování hygienických předpisů a bez vystavení účastníků i partnerů z ÖAMTC se organizaci AutoBest podařilo zdánlivě nemožné - uskutečnit tradiční testovací jízdy finalistů, tentokrát v rakouském Teesdorfu.
I když se to zdálo nemožné, tradiční testování finalistů ankety AutoBest - Best Buy Car of Europe se v testovacím areálu rakouského autoklubu ÖAMTC v Teesdorfu uskutečnilo podle plánu. Podařilo se to navzdory tomu, že situaci v Rakousku na poslední chvíli zkomplikovalo vyhlášení výrazně zpřísněných opatření kvůli pandemii Covid-19 a v předvečer zahájení testů se přidal ještě teroristický útok ve Vídni následovaný zostřenými policejními kontrolami.
 
Bez elektrifikace už to dnes nejde
Organizace tak složité události, jako je závěrečný test AutoBest, spojený s prezentacemi jednotlivých finalistů, vyžaduje velké úsilí a složité plánování. V této výjimečné době to bylo samozřejmě ještě mnohem náročnější. Proto je třeba ocenit především to, že akci s nadšením přijali všichni finalisté, kteří do Teesdorfu poslali svá auta.
 
Porotci měli navíc k dispozici hned dvě světové premiéry, protože vzhledem ke striktnímu omezení akcí ve Francii mohli jako úplně první vyzkoušet zcela nový Citroën C4, a to dokonce ve verzi s elektrickým pohonem, a jako první dostali k dispozici i Seat Leon ve verzi s plug-in hybridním pohonem. Elektrická verze byla, spolu se spalovacími motory, k dispozici i u Peugeotu 2008, zatímco Škoda Octavia a Seat Leon umožnily porovnání klasického spalovacího motoru s plug-in hybridem. Honda Jazz, připravená v základní podobě i jako Crosstar, a Toyoty Yaris měly hybridní pohon.
 
Ze sedmi finalistů nebyla kvůli zpoždění výroby připravena pouze Dacia Sandero. Její prezentace pro AutoBest byla připravena na konec listopadu v Paříži, ovšem ta musela být vzhledem k aktuální situaci ve Francii odvolána. V současné době se hledá jiné místo, kam bude možné ji přesunout.
 
Přísné dodržování předpisů
Žijeme ve výjimečné době a ta vyžaduje výjimečné činy. Nikoliv jít do rizika a obcházet předpisy, ale jejich přísné dodržování a maximální ohleduplnosti mezi všemi účastníky. Testování se proto uskutečnilo s plněním nejpřísnějších rakouských hygienickými předpisů. Všichni zúčastnění striktně dodržovali podmínky, které byly pro akci stanoveny. Nikdo se nesnažil o hledání mezer v předpisech, ale všichni se snažili minimalizovat riziko pro členy poroty i partnery z testovacího areálu ÖAMTC v Teesdorfu a zaměstnance hotelu. S tím souviselo i neustálé dezinfikování všech testovaných aut po každé absolvované jízdě.
 
Bohužel karantény, onemocnění v rodině, ale i neřešitelné problémy s cestování mnoha členům poroty neumožnily se akce zúčastnit osobně. I to bylo důkazem toho, jak skutečně složitá je současná situace v celé Evropě. Všichni se ovšem zapojili do on-line prezentací. Představitelé automobilek mají v současné době zapovězené cestování. Přesto byly součástí testu i tradiční prezentace všech finalistů včetně otázek a odpovědí, i když tentokrát probíhaly na dálku přes internet.
 
Testování jako obvykle
Těm, kteří navzdory všemu do Bad Vöslau a Teesdorfu dorazili, se jako odměna dostalo dvou dnů skvělých zážitků za volanty nových modelů a nenahraditelných setkání s kolegy z jiných zemí. To, co se ještě před pár měsíci zdálo jako naprostá samozřejmost, náhle znamenalo mimořádnou a nezapomenutelnou událost.
 
Test jako obvykle zahájily jízdy v běžném provozu po silnicích v okolí Bad Vöslau. Druhý den v  areálu v Teesdorfu následovaly ověření vozů na speciálně připravené čtyřkilometrové trati s deseti náročnými zkouškami umožňujícími vyzkoušet jejich chování v extrémních podmínkách, které ovšem mohou nastat i v běžném provozu.
 
Na závěr, tak jako každý rok, porotci AutoBest jednali o dalších oceněních - na místě s dodržením předepsaných rozestupů i na dálku přes internet. O výsledcích vás budeme informovat po vydání oficiální tiskové zprávy.
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible
  • AutoBest - test finalistů: Mission Impossible