autobusoví dopravci jednali o koronaviru | Aktuality | autoweek.cz

Autobusoví dopravci jednali o koronaviru

Autobusoví dopravci jednali o koronaviru

13.03.2020 | | Aktuality

Zástupci dopravních společností z celého světa v Praze diskutovali na světovém zasedání organizace Global Passenger Network (GPN), sdružující 41 dopravců z celého světa, aktuální opatření proti šíření koronaviru a jejich možné dopady na segment autobusové dopravy.
Dopravci zavedli přísná hygienická opatření a předestřeli možné krizové scénáře dalšího vývoje. Segment autobusové dopravy je aktuálním vývojem velmi zasažen. Téma koronaviru proto pražskému zasedání GPN logicky dominovalo.
 
„Všem nám jde především o bezpečnost cestujících i našich řidičů. Shodli jsme se, že základem je dodržování přísných hygienických opatření a systém pravidelných kontrol zdravotního stavu řidičů,“ uvádí předsedkyně GPN Agnes Pastuzsaková.
 
Členové organizace dohromady zaměstnávají tisícovky řidičů. Přesto u žádného z nich dosud nebyla nákaza zjištěna. Dopravci spoléhají na pravidelné chemické čištění vozů při každé výměně cestujících, průběžnou kontrolu zdravotního stavu řidičů a dostatek dezinfekčních pomůcek v každém z vozidel.
 
Na zasedání zazněly obavy dopravců z ekonomických dopadů koronaviru na jejich podnikání. Zvýšená bezpečnostní opatření znamenají citelný růst nákladů na provoz. Největším problémem ale je téměř úplné ochromení turismu a omezování školní docházky. Delegáti předestřeli několik možných variant budoucího vývoje, které se budou odvíjet od délky trvání krizových opatření v jednotlivých státech. „Je zřejmé, že čím déle budou opatření omezující mezinárodní i příměstskou dopravu trvat, tím více se na jejich kompenzacích budou muset podílet vlády národních států,“ vysvětluje Agnes Pastuzsaková.
 
Zástupci dopravců se také shodli na tom, že je třeba situaci uklidnit a zmírnit všeobecnou paniku, která je mnohdy neúměrná a vede k nadbytečným ekonomickým ztrátám dopravců i dalších průmyslových odvětví a služeb. „Spíše než samotného koronaviru se obáváme mnohdy přehnaných bezpečnostních opatřeních přijímaných v jednotlivých evropských zemích. Pokud se budou dále stupňovat, bude to mít nejen na náš business zcela zásadní dopad,“ vysvětluje Pavel Steiner, generální ředitel české společnosti Umbrella Mobility SE, která byla hostitelem pražského zasedání.
 
Global Passenger Network je celosvětová organizace dopravních společností zajištujících prémiové služby v oblasti zájezdové a incomingové autobusové dopravy založená roku 2006. Společnost Umbrella, založená v roce 2004, je jedním z nejdůležitějších partnerů německé dopravní společnosti FlixBus, pro kterou zajišťuje mezinárodní autobusovou dopravu po celé Evropě.