autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů | Aktuality | autoweek.cz

Autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů

Autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů

05.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Certifikát za úspěšné zvládnutí kurzu bezpečné jízdy na Autodromu Most získalo prvních 16 řidičů speciálních hasičských vozů z více než čtyř tisíc hasičů a policistů integrovaného záchranného systému (IZS), kteří kurz absolvují do konce roku 2018.
Více než čtyřem tisícům hasičů a policistů postupně do konce roku 2018 instruktoři v Mostě poradí, jak auta, používaná ve složkách integrovaného záchranného systému (IZS), co nejlépe a přitom bezpečně ovládat.
 
Při teoretické výuce v učebně a praktickém výcviku na plochách polygonu se řidiči osobních a SUV vozů naučí zvládat nejčastější krizové situace, s nimiž se setkávají každý den v běžném silničním provozu.
 
„Zaměřujeme se také na to, aby dokázali tyto situace předvídat a předcházet jim. Samozřejmě - na rozdíl od běžných řidičů – je riziko vyšší. Záchranáři totiž musejí být u nehody, požáru či přírodní katastrofy co nejdříve. Praktickou část je tak třeba nacvičovat i ve vyšších rychlostech,“ vysvětlil vedoucí instruktor společnosti Autodrom Most Jakub Michalovič.
 
Řidiči hasičských vozů si při praktické výuce vyzkoušeli brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Učili se také zvládat smyk zadní a přední nápravy a brzdění a vyhýbání se překážce v kopci a zatáčce.
 
Kurzy bezpečné jízdy využívají plochy polygonu, které jsou největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.
 
Do zajištění výcviku řidičů složek IZS, konkrétně hasičů a příslušníků Policie ČR, se zapojí kromě mosteckého autodromu dalších pět center bezpečné jízdy v Čechách i na Moravě. Veřejnou zakázku za 96,81 milionu korun, kterou zaštiťuje ministerstvo vnitra, zadal Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně. Školení absolvuje po dobu tří let postupně 25 080 řidičů hasičských a policejních vozů z celé České republiky.
 
„Nabídku jsme podali jako konsorcium firem, o výcvik se podělíme rovným dílem. Důvodem je, aby dojezdová vzdálenost do místa kurzu byla ze sídla hasičských sborů a policejních služeben co nejkratší. Vzhledem k nárokům kladeným na výcvik a potřebnému vybavení moderními technologiemi přesto nemůžeme zajistit, aby se kurz bezpečné jízdy pro řidiče ISZ mohl uskutečnit v každém ze čtrnácti krajů,“ vysvětlil koordinátor projektu za společnost Autodrom Most Luděk Diviš.
 
„Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti,“ doplnil Michalovič.
 
Kurz absolvoval také Martin Klabík z centrální hasičské stanice v Děčíně, který jezdí už 16 let k zásahům jako řidič SUV: „Byl jsem výcvikem mile překvapený, přálo nám počasí, nechyběl adrenalin. Polygon je vybaven zajímavými a moderními technologiemi. Mohli jsme si tak vyzkoušet v praxi, jak se chovají naše auta a co si k nim můžeme dovolit.“
  • Autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů
  • Autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů
  • Autodrom školí tisíce řidičů hasičských a policejních vozů