autonomně z paříže do amsterdamu | Aktuality | autoweek.cz

Autonomně z Paříže do Amsterdamu

Autonomně z Paříže do Amsterdamu

18.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dva autonomní vozy skupiny PSA absolvovaly trasu z Paříže do Amsterdamu v režimu eyes off, tedy bez zásahu řidiče.
Dva vozy Citroën C4 Picasso ujely více než 300 km v režimu bez zásahu řidiče. Cílem jejich cesty byla evropská akce v Amsterdamu, na níž se sešla desítka výrobců automobilů s ministry dopravy Evropské Unie, které momentálně předsedá Nizozemsko.
 
Oba vozy skupiny PSA opustily vývojové centrum PSA ve Vélizy v režimu eyes off, tj. bez dohledu řidiče, a vydaly se po běžných silnicích na trasu Paříž - Amsterdam dlouhou několik set kilometrů. Režim eyes off odpovídá třetímu stupni autonomního řízení, což znamená, že řidič ve voze nijak nezasahuje do řízení, jen sleduje, zda systémy fungují správně.
 
Jízda se uskutečnila při příležitosti evropské akce The Experience, která se konala 14. dubna 2016 v rámci programu neformálního summitu ministrů dopravy EU v Amsterdamu (na fotografii jsou nizozemská ministryně dopravy Melanie Schultz van Haegenová a eurokomisařka pro dopravu, slovinská šamanka Violeta Bulcová). Rada ministrů vydala prohlášení vyzývající ke spolupráci výrobců a vlád s  cílem zintenzívnit výzkum a vývoj v oblasti řízení autonomních vozů, změnit právní předpisy a zlepšit infrastrukturu.
 
Skupina PSA využila akce The Experience, kterou zorganizovalo nizozemské ministerstvo infrastruktury a životního prostředí a město Amsterdam, aby představila své dva předváděcí vozy 3. stupně automatizace eyes off.
 
Ministři dopravy EU měli možnost usednout do vozů s autonomním řízením různých výrobců a absolvovat několikakilometrovou zkušební jízdu v reálných podmínkách provozu.
 
Skupina PSA byla v červenci 2015 první automobilkou, která získala potřebná povolení k testování svých vozidel s autonomním řízením na běžných silnicích ve Francii. Čtyři vozy Citroën C4 Picasso ujely více než 20 000 km na silnicích z Paříže do Bordeaux a z Paříže do města Vigo ve Španělsku. Skupina PSA bude od roku 2018 nabízet funkce automatizovaného řízení pod dohledem řidiče a od roku 2020 nabídne zcela autonomní funkce umožňující předat vozu plnou kontrolu nad řízením.
  • Autonomně z Paříže do Amsterdamu
  • Autonomně z Paříže do Amsterdamu
  • Autonomně z Paříže do Amsterdamu