autonomní automobil „zabil“ robota | Aktuality | autoweek.cz

Autonomní automobil „zabil“ robota

Autonomní automobil „zabil“ robota

09.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bezprostředně před zahájením veletrhu spotřební elektroniky CES došlo před výstavištěm v Las Vegas ke kuriózní nehodě, když automobil Tesla jedoucí v autonomním režimu porazil robota, který mu vstoupil do cesty a způsobil na něm neopravitelnou škodu.
Řidič automobilu Tesla Model S George Caldera v neděli v noci na liduprázdné ulici Paradise Road v Las Vegas přepnul svůj vůz do autonomního režimu. Krátce na to mu vstoupil do cesty jeden z autonomně se pohybujících robotů. Automobil robota porazil a způsobil na jeho pohybové platformě, hlavě a ovládacím mechanismu rukou takovou škodu, jakou nebude možné opravit. Automobil zastavil asi 50 m od místa střetu.
 
K nehodě došlo před výstavištěm, kde v pondělí ráno začal veletrh spotřební elektroniky CES. Právě tam technici společnosti Promobot dopravovali skupinu autonomních robotů typu V4. Firma Promobot se sídlem ve Philadelphii má vývojová střediska v USA i v Evropě. Své autonomní roboty pronajímá za 2000 dolarů denně. Ve 26 zemích po celém světě už jich provozuje několik stovek.
 
Celá příhoda je natolik bizarní, že se objevily úvahy, zda nešlo o promyšlenou PR akci společnosti Promobot… Zvláště proto, že celý průběh nehody zaznamenal na videu jeden z pracovníků společnosti.