autonomní jízda evropou | Aktuality | autoweek.cz

Autonomní jízda Evropou

Autonomní jízda Evropou

07.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Po dokončení cest kolem Francie, kolem Spojených států a po pařížském městském okruhu se autonomní vozidlo společnosti Valeo Cruise4U vydalo na jízdu Evropou, při níž projelo i Českou republikou.
Jako první se autonomní vozidlo Cruise4U společnosti Valeo vydalo na cestu srdcem Evropy. Během své pětitýdenní jízdy ujede téměř 13 000 km. Staví při tom na úspěchu předcházející série cest - před rokem objel autonomně řízený vůz společnosti Valeo Francii, v létě procestoval Spojené státy a poté v září zvládl čtyřiadvacetihodinovou jízdu v náročném provozu vnějšího pařížského okruhu
 
Cesta Evropou bude zahrnovat řízení v automatizovaném módu přes centra metropolí západní Evropy od Velké Británie až k jižnímu Španělsku. Jakmile je řidičem aktivován, převezme automatizovaný řídicí systém, který je navržený a vyvinutý společností Valeo, ovládání volantu, zrychlování a brzdění v reálných podmínkách dopravy.
 
Vozidlo Cruise4U započalo svou cestu ve Velké Británii, kde cestovalo z Edinburghu do Plymouthu. Jízda pokračuje středem Evropy - přes Německo (Berlín, Karlsruhe, Mnichov), Nizozemsko (se zajížďkou do Amsterodamu), Českou republiku (se zastávkou v Praze), Francii a Španělsko, kde se dostane až do Sevilly, než se otočí zpět do Paříže.
 
Tato cesta bude výjimečným technologickým výkonem. Vozidlo musí projet bez nehody šest zemí v autonomním módu, bude se muset adaptovat na různé dopravní značení a okolí, různé počasí a odlišné způsoby stylů řízení. Jízda také nabídne unikátní příležitost pozorovat jedinečné schopnosti softwaru, který musí chápat okolní prostředí v podmínkách reálného světa.
 
Otestovány budou i další systémy společnosti Valeo, jako je například Traffic Jam Chauffeur (pomocník řízení v dopravní zácpě) a Highway Chauffeur (pomocník řízení na dálnici), které umožňují vozidlu vypořádat se s řízením ve specifických situacích. Jízda Evropou poskytne možnost vyladit jejich nastavení a pomůže k tomu, aby se automatizované řízení stalo skutečností.
 
Schopnost vozidla Cruise4U přizpůsobit se měnícím se podmínkám je výsledkem unikátní kombinace kamery Valeo, množství skenujících radarových a laserových technologií, které okolo vozidla vytvářejí jakousi ochrannou „kopuli“ schopnou detekovat překážky ve vzdálenosti od 10 cm do více než 200 m, a chytrého softwaru, který vyhodnocuje příchozí informace v reálném čase a využívá je k přizpůsobení řízení vozidla. Tato data se ukládají, aby umožnila další zlepšování výkonu softwaru.
 
Touto cestou Evropou společnost Valeo činí další krok směrem k zpřístupnění automatizovaného řízení široké veřejnosti.
 
Země, jimiž vozidlo Valeo Cruise4U, na své cestě Evropou projede
Velká Británie
Nizozemsko
Německo
Česká republika
Španělsko
Francie
  • Autonomní jízda Evropou
  • Autonomní jízda Evropou