dopravní aplikace axis rozpozná barvu i typ vozu | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Dopravní aplikace Axis rozpozná barvu i typ vozu

Dopravní aplikace Axis rozpozná barvu i typ vozu

08.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tři česká města testují novou dopravní aplikaci pro kamery Axis. Kromě SPZ rozpozná i barvu a výrobce vozidla.
Kamery Axis Communications se s novou dopravní aplikací TraFFic CaMMRa mohou změnit v rychlý senzor, který rozpozná SPZ, směr jízdy, barvu, výrobce, typ a v některých případech i konkrétní model vozidla. Aplikaci, která běží přímo v kameře, vyvinula a nyní testuje společnost FF Group. Ve zkušebním provozu ji mají tři česká města.
 
„Možnosti dopravního využití aplikace TraFFic CaMMRa jsou široké - od dopravního monitoringu přes počítání a sběr dat až po automatizované vybírání mýtného. Lze s ní například detekovat kamiony jezdící mimo povolené období, zachytit porušení předpisů, jako jsou například předjíždění přes plnou čáru nebo jízda ve špatném pruhu či vyhledávat kradená auta. V následující fázi navíc aplikaci naučíme měřit rychlost vozidla, čímž si otevře další široké pole působnosti,“ říká projektový manažer FF Group Jan Hazlbauer. Aplikaci v současné době testují tři česká města, jako pilotní projekt běží i v dalších devíti zemích Evropy a jižní Afriky.
 
Vysokorychlostní analýza dopravy přímo v kameře
Software běží přímo na síťových kamerách Axis. Využívá výpočetní výkon jejich čipu (tzv. edge computing). Díky tomu nevyžaduje další speciální hardware ani server. Axis Communications navíc představila novou kameru AXIS Q1700-LE, specializovanou na rozpoznávání SPZ a plně uzpůsobenou pro další integrace - serverové systémy nebo ACAP aplikace, jako je TraFFic CaMMRa.
 
Kombinace specializované kamery AXIS Q1700-LE a softwarové aplikace TraFFic CaMMRa slibuje zajímavé výsledky. Díky vysokému výpočetnímu výkonu kamery, optimalizovanému na dopravní užití, se veškerá data a jejich analýzy zpracovávají ihned v kameře. Systém je velice rychlý. Aplikace klasifikuje vozidlo jedoucí rychlostí až 160 km/h v řádu 120-250 milisekund a zvládne analyzovat až tři dopravní pruhy zároveň. Ve dne je dosah analýzy až 240 m, v noci okolo 40 m.
 
„Kamery Axis jsou otevřené aplikacím třetích stran, což nám přináší možnost spolupráce s experty z různých odvětví. Aplikace TraFFic CaMMRa je toho příkladem. Kameru s aplikací lze navíc snadno integrovat do systémů správy videa. Inteligentní analýza, která se odehrává přímo v kameře, je v oblasti dopravy jednoznačně řešením, jež má budoucnost. Je všestranné, jednoduché a velmi rychlé,“ zakončuje Dalibor Smažinka ze společnosti Axis Communications.

  • Dopravní aplikace Axis rozpozná barvu i typ vozu
  • Dopravní aplikace Axis rozpozná barvu i typ vozu
  • Dopravní aplikace Axis rozpozná barvu i typ vozu