autonomní vozidla čelí tropické bouři | Aktuality | autoweek.cz

Autonomní vozidla čelí tropické bouři

Autonomní vozidla čelí tropické bouři

11.04.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Samořiditelná auta musejí v testovacím centru CETRAN v Singapuru řešit i jízdu v tropické bouři. Zkoušejí se zde v reálných podmínkách, které jsou mnohem náročnější, než slunečné prostředí Arizony.

IEEE Spectrum v Singapuru zahájilo provoz Centra excelence pro testování a výzkum autonomních vozidel CETRAN (Center for Excellence for Testing and Research of AVs). Testovací středisko poskytuje téměř vše, s čím se může autonomní vozidlo auto v běžném provozu na silnicích setkat. Vybavení střediska dokáže simulovat i tropické bouře. Kovová rámová konstrukce, která se pohybuje nad vozem, může produkovat až 23 cm srážek za hodinu.
 
Obří sprchová hlavice simuluje přívalové lijáky, které občas zasahují Singapur a způsobují záplavy. Pro autonomní vozidla dnes neexistují žádné senzory ani radary, které by tyto podmínky dokázaly zvládnout. To bude právě úkolem CETRANu, který má připravovat autonomní vozidla i na to nejhorší tropické počasí.
 
Ředitel CETRANu Niels de Boer říká, že pro autonomní vozidla je obtížné i jen detekovat jak hluboká je voda před ním. Déšť může zasahovat i do radarových a laserových signálů z lidaru, což snižuje schopnost samořiditelného vozidla vidět. Horší je, že déšť může produkovat zkreslené obrazy z kamer, které autonomní auta čtou jako mlhu.
 
Ačkoliv vybavení, schopné čelit těmto podmínkám, dosud není dostupné, vývojáři CETRANu už začali pracovat na seznamování se s podmínkami a hledáním postupů, které by mohly vozidlům tyto podmínky zvládat.
 
Někteří vývojáři například zkoušejí využívat vysoké budovy nebo sloupy, které mohou i v hustém dešti systému poskytovat data. Další vývojový tým zase pracuje s čisticím filtrem pro signál z kamer, aby vozidlo lépe „vidělo“ situaci před sebou a dokázalo ji odlišit od mlhy. Další tým používá zařízení, které se učí vyplňovat mezery ve zkreslených oblastech a odpovídajícím způsobem upravovat algoritmus.
 
S vládní podporou se Singapur posouvá ve vývoji autonomních vozidel. Jako hustě osídlená země směřuje ke sdíleným vozidlům a veřejné dopravě.
 
  • Autonomní vozidla čelí tropické bouři
  • Autonomní vozidla čelí tropické bouři
  • Autonomní vozidla čelí tropické bouři