autonomní vůz psa jezdil mýtnou bránou | Aktuality | autoweek.cz

Autonomní vůz PSA jezdil mýtnou bránou

Autonomní vůz PSA jezdil mýtnou bránou

17.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Autonomní vůz díky spolupráci mezi skupinou PSA a Vinci Autoroutes vstupuje do nové etapy vývoje.
Skupiny PSA a Vinci Autoroutes otestovaly v Saint-Arnoult-en-Yvelines (Francie) nové funkce autonomního vozu a navázaly tak na testy prováděné v červenci 2017, kdy autonomní vůz poprvé projel sám mýtnou bránou. V situacích testovaných v této nové části společného programu probíhá důkladnější komunikace mezi autonomním vozem a infrastrukturou. Cílem je zvýšit schopnost vozidla přizpůsobit své chování ve výjimečných nebo složitých situacích.
 
Tato operace je součástí spolupráce mezi oběma partnery, která začala v roce 2016. Výsledky testů budou zpracovány během vytváření standardů, které se budou připravovat v rámci různých projektů, jako jsou C-Roads nebo projekt SAM, na nichž obě skupiny spolupracují.
 
Skupiny Vinci Autoroutes a PSA provedly další rozsáhlejší testování jízdy bez řidiče a projíždění mýtné brány. V reálných podmínkách provozu v síti Vinci Autoroutes se vyzkoušely dvě nové složité situace plně autonomní jízdy:
- průjezd oblastí, která byla dočasně změněna kvůli pracím na silnici
- bezpečné zastavení vozu (safe stop), které spočívá v nasměrování vozidla do odstavného prostoru v případě, že se řidič neujme v určité konkrétní situaci řízení (mimořádná přítomnost překážky na vozovce, výrazně zhoršené povětrnostní podmínky atd.) nebo v případě, kdy vůz dorazí na konec dálnice.
 
Testy proběhly mezi obcemi Dourdan a Ablis (dálnice A10 / A11) s prototypem vozu Peugeot 3008 skupiny PSA, který je součástí vozového parku autonomních vozidel programu AVA Autonomous Vehicle for All (Autonomní vozy pro všechny).