elektrobusy už svezly 600 000 cestujících | Užitkové vozy | autoweek.cz

Elektrobusy už svezly 600 000 cestujících

Elektrobusy už svezly 600 000 cestujících

08.02.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Již více než půl milionu cestujících využilo první pražské bezplatné elektrobusy SOR EBN 9,5 společnosti Arriva v BB Centru.
České elektrobusy značky SOR EBN 9,5 svezly za rok svého působení na trase pravidelné linky BB1 a BB2 již více než 600 000 cestujících. Linky spojují multifunkční areál BB Centrum se stanicí metra Budějovická. Od února loňského roku najely elektrobusy přes 40 000 km.
 
Nasazení elektrických autobusů do provozu pražské hromadné dopravy je společným projektem developerské a investiční společnosti PasserInvest Group, Skupiny ČEZ a dopravní společnosti Arriva, kterým chtějí přispět ke zlepšení životního prostředí a snížení dopravního hluku v BB Centru a okolí.
 
Elektrobusy SOR EBN 9,5 byly v rámci bezplatných linek BB1 a BB2 poprvé uvedeny do provozu v únoru 2016. Jeden elektrobus ujede denně v průměru 100 km a během 50 jízd přepraví 1800 cestujících.
 
„Během roku fungování elektrobusů jsme zaznamenali velký počet kladných ohlasů. Vysoký počet přepravených cestujících je pro nás důkazem, že jsou naše bezplatné linky značně využívány nejen zaměstnanci BB Centra, ale i obyvateli přilehlého okolí. Proto chceme jít touto cestou i do budoucna a více tím přispět ke snížení emisí a hlučnosti v BB Centru a jeho okolí. Důraz na ochranu životního prostředí je jednou z našich priorit při budování BB Centra,“ říká Radim Passer, předseda představenstva PasserInvest Group.
 
„Dlouhodobě poukazujeme na přínosy elektrického pohonu v individuální i veřejné dopravě. Jsme proto rádi, že za 12 měsíců provozu elektrobusů na trase Budějovická – BB Centrum se v praxi naplno projevily jejich výhody v podobě nulových emisí, nízké hladiny hluku i ekonomiky provozu. A ještě více nás těší, že tyto postřehy s námi sdílí většina cestující veřejnosti,“ shrnuje výsledky ročního provozu předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.
 
„Elektrobusy se v každodenním pražském provozu velmi osvědčily. Prvotní dětské nemoci se podařilo velmi rychle odstranit. Každý z elektrobusů má na svém tachometru už přes 20 000 km, jezdí vždy v pracovní dny a jejich provozní spolehlivost je velmi dobrá. Jedno nabití přes noc zajistí bez problému jejich celodenní provoz s cestujícími mezi Budějovickou a BB Centrem. Elektrobusy patří do center měst a měly by se do budoucna stát ekologickým standardem každého většího města,“ říká generální ředitel Arriva Daniel Adamka.