autosalon v lyonu | Aktuality | autoweek.cz

Autosalon v Lyonu

Autosalon v Lyonu

09.04.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Lyonu se po kovidové pauze opět koná autosalon. Také kvůli odvolání výstavy v Ženevě je na výstavišti Eurexpo tolik novinek, že tato dosud regionální akce zastiňuje i loňskou parodii na autosalon IAA v Mnichově.
Od 7. do 11. dubna mají automobiloví nadšenci ve Francii svátek - největší autosalon v zemi od roku 2018 Salon de Lyon. Není sice předurčen ke světovým premiérám, nicméně k vidění je několik evropských a nechybí ani jedna světová. Pokud expozice na výstavišti Eurexpo v Lyonu působí na první pohled skromně, po kvalitativní stránce se řadí do nejvyšší ligy. Přitom to nejsou francouzské značky, kdo vystavuje to nejzajímavější, ale v centru pozornosti je s několika premiérami několik zahraničních výrobců. Veřejnost může také vyzkoušet 300 vozidel při testovacích jízdách.
 
Prezentuje se zde nevídaných 45 značek, ovšem zastoupených výhradně místními prodejci. Ředitelka autosalonu v Lyonu Anne-Marie Baeznerová také připomíná tajemství úspěchu: „Investice na autosalonu jsou rozděleny 50:50 mezi výrobci a skupinami prodejců.“ Prodejci svůj sortiment prezentují v jednoduchých expozicích s omezenou plochou. Přednost má komunikace s veřejností a prodej. V roce 2019 se zde na místě prodalo 1805 vozidel!
 
Několik značek v Lyonu poprvé na francouzské půdě, a tedy i v Evropě, poprvé předvedlo nové modely. Honda přivezla 11. generaci modelu Civic s novým hybridním pohonem. K prodejcům dorazí na podzim. Kia překvapila, když přišla s druhou generací kompaktního SUV Niro nabízeného se třemi systémy pohonu: hybridním, plug-in hybridním a elektrickým.
 
V Lyonu se dokonce odehrála i světová premiéra: Maserati zde uvádí luxusní kompaktní SUV Grecale. Další kompaktní SUV Alfa Romeo Tonale na autosalonu v Lyonu sice je k vidění, ale pouze na XXL fotografii. Je však možné si ji na místě předobjednat se zážehovým motorem 1,5 l/96 kW (130 k) za 39 000 eur.
 
U Citroënu jsou hned dvě novinky: samozřejmě nový rodinný vůz C5 X, netradiční crossover, který přitahuje značný zájem veřejnosti, a přepracované SUV C5 Aircross, které je zde k vidění úplně poprvé. U Peugeotu je hvězdou 308 - po sedanu, uvedeném na podzim loňského roku, může veřejnost poprvé vidět i kombi 308 SW, jehož uvedení na trh se kvůli nedostatku polovodičů o pár týdnů zpozdilo. Další francouzská značka DS má na stánku nejnovější kompaktní DS4 a sedan DS9, ale také koncept Aero Sport Lounge, naznačující budoucí elektrické SUV firmy očekávané v roce 2024.
 
Zklamáním je absence nového kompaktního SUV Renault Austral. Renault místo něho nabízí ke koupi Mégane E-Tech 100 % Electric hned ve dvou exemplářích. Stačí se otočit a ocitnete se tváří v tvář jeho bratranci Nissanu Ariya, který využívá stejnou platformu. Také toto SUV je možné objednat, přičemž dodávky jsou naplánovány od léta.

Další elektrické SUV debutující ve Francii s odkladem dodávek je Volkswagen ID.5. U jeho bratrance se značkou Škoda je v centru pozornosti Enyaq Coupé iV včetně jeho verze RS, která má být k dispozici od května, zatímco zbývající varianty se začnou prodávat v září.
 
Toyota pár týdnů před zahájením do prodeje vystavuje novou generaci malého městského vozu z produkce závodu v Kolíně Aygo X v podobě malého crossoveru.
 
Mezi velké novinky, které jsou v Lyonu k vidění, patří také zcela nový kompaktní Opel Astra. Návštěvníci objeví také novou generaci Range Roveru, hybridní Mazdu 2 (což je kopie Toyoty Yaris) nebo BMW řady 2 Coupé a Active Tourer.
 
U rumunské značky Dacia mohou návštěvníci vedle nového rodinného modelu Jogger obdivovat obří koncept sedmimístného SUV Bigster, který předznamenává nový model, který bude uveden na trh v roce 2025. Jeho design ale také naznačuje podobu příští generace modelu Duster, plánovanou na konec roku 2023.
 
Tesla, ač odsunuta do rohu hlavní haly, nepřestává vzbudit zájem. Zastupuje ji evropský elektrický bestseller Model 3, tak i SUV Model Y montované v Německu.
 
Nechybějí ani čínské značky Aiways a MG s novinkami SUV U5 u jedné a kombi MG5 u druhé.
 
I milovníci exkluzivit si přijdou na své - vystaveny jsou impozantní Ferrari 812 Competizione, Maserati MC20, Lamborghini Huracan STO a samozřejmě také několik verzí Alpine A110.

  • Autosalon v Lyonu
  • Autosalon v Lyonu
  • Autosalon v Lyonu
  • Autosalon v Lyonu
  • Autosalon v Lyonu