autosalon v ženevě letos bude nebo nebude? | Aktuality | autoweek.cz

Autosalon v Ženevě letos bude nebo nebude?

Autosalon v Ženevě letos bude nebo nebude?

14.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ženevský autosalon 2021 byl původně plánován na začátek března v omezené podobě přehlídky určené pouze pro média a profesionály z automobilového průmyslu. Nyní se zdá, že by se přece jen mohl uskutečnit, a to v květnu nebo červnu - pokud se podaří vyřešit švýcarské neshody.
Rok 2020 byl pro výstaviště Palexpo v Ženevě, které pořádá největší veletrhy a kongresy, velmi složitý. Samotný autosalon pro Palexpo představuje více než třetinu celkového ročního příjmu. Jeho loňské náhlé odvolání bezprostředně před zahájením se stalo synonymem nastávající krize nejen v automobilovém průmyslu.
 
Pořádající organizace, kterou je nadace Salon International Automobile, poté oznámila, že autosalon neuspořádá ani v roce 2021 kvůli obavám z nezájmu velkých automobilek o účast. Majitel výstaviště Palexpo nicméně vloni oznámil, že chce v roce 2021 autosalon uspořádat, i když jen v limitované podobě po relativně krátkou dobu bez účasti veřejnosti jen pro média a profesionály z oboru.
 
Formát s výrazně nižšími cenami expozic pro výrobce, se ovšem v tuto chvíli jeví jako obtížné. Palexpo nevlastní práva na autosalon v Ženevě, který patří nadaci Salon international automobile a jejichž cena se odhaduje na 15 milionů franků. Palexpo proto logicky musí tato práva odkoupit než bude moci uspořádat výstavu pod názvem Mezinárodní autosalon v Ženevě GIMS (Geneva International Motor Show). Situace je v tomto ohledu zablokovaná a vzhledem k pandemické situaci v Evropě je i březnový termín nereálný.
 
Generální ředitel společnosti Palexpo proto nyní vyhlásil Ženevské automobilové a mobilní mediální dny GAMMD (Geneva Automotive and Mobility Media Days) na měsíc květen nebo červen. I když zatím není uzavřena žádná smlouva bylo již odesláno mnoho potenciálních vystavovatelů. Několik výrobců údajně již projevilo zájem, zejména proto, že účet by měl být mnohem přijatelnější než obvykle: mezi 150 000 a 750 000 franky na expozici oproti přibližně 5 milionům v předchozích letech.
 
S ohledem na současnou situaci ve Švýcarsku je každopádně jasné, že ženevský autosalon se již ve své původní podobě neobnoví, i když byl jednou z nejoceňovanějších přehlídek, a to jak mezi výrobci, tak u médií i veřejnosti, a to zdaleka ne jen ze Švýcarska.