autosap k výsledku jednání o emisích co2 | Aktuality | autoweek.cz

AutoSAP k výsledku jednání o emisích CO2

AutoSAP k výsledku jednání o emisích CO2

10.10.2018 | | Aktuality

Osobní automobily vyráběné v Evropské unii od roku 2030 by měly vypouštět o 35 % méně CO2 než v roce 2021, lehká užitková vozidla o 30 % méně. V Lucemburku se na tom dohodli ministři životního prostředí členských zemí.
Výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl k tomu řekl:

„Radou schválený návrh emisních limitů pro osobní automobily zůstává i nadále velice ambiciózní a přesahuje velmi výrazně to, co po zvážení všech možností navrhovala jak sama Evropská komise, tak i český automobilový průmysl, potažmo země V4 a Německo. Přesto oceňujeme intenzivní snahu českého premiéra, ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, velvyslance při EU i europoslanců za ČR, přesvědčit Brusel o nutnosti přijmout realizovatelná řešení.

Ještě ale není dobojováno, nyní budou o návrhu vyjednávat Evropský parlament s Evropskou komisí a Radou a samozřejmě ještě může dojít k některým změnám. AutoSAP bude nadále hovořit jak s finálními výrobci, tak s dodavateli a zkoumat hlouběji možné dopady.

To, že skokové změny emisních limitů v takto rychlém sledu zaplatí přímo v ceně výrobku nebo nepřímo v daních občan, aniž by se mu zvýšila užitná hodnota vozů, je zřejmé. Přesto se český autoprůmysl hlásí k nízkoemisní mobilitě, udělá vše pro to, aby pro nástup elektromobilů byly vytvořeny co nejlepší podmínky. Nadále také bude přesvědčovat vládu, že je nutné naplnit všechny body Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu, včetně finančních pobídek pro občany tak, aby byly nákupy elektromobilů pro ně atraktivní.“