avia motors nekončí | Aktuality | autoweek.cz

Avia Motors nekončí

Avia Motors nekončí

06.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Přeloučská společnost Avia Motors nadále vyrábí, slaví 100 let a myslí na budoucnost.
Přeloučská společnost Avia Motors před nedávnem oznámila, že ukončí výrobu vozů se spalovacími motory v souvislosti s nadcházející novou evropskou emisní normou pro automobily. To ale neznamená konec existence firmy ani legendární značky Avia. Společnost i nadále vyrábí a plánuje různé možnosti výrobního programu.

V letošním roce si Avia Motors připomene stoleté výročí vzniku společnosti i značky, což ji řadí k nejstarším tradičním průmyslovým podnikům v české historii. V roce 1919 začali psát historii značky konstruktéři Pavel Beneš a Václav Malý, ke kterým se záhy přidali ještě Miroslav Hajn a J. F. Koch. Beneš s Hajnem se pak stali ústředními postavami firmy až do počátku 30. let. ¨
 
V 60. letech se firma Avia přeorientovala z letecké výroby na produkci nákladních vozidel, které tvoří dodnes hlavní prvek jejího výrobního programu. Letos na podzim navíc vstoupí v platnost nové evropské emisní normy, které budou vyžadovat technické změny vozidel, další požadavky na vybavení a nová homologační osvědčení. „Všechny tyto náležitosti významně prodražují vývoj, a především výrobu užitkových vozidel. Proto vlastníci Avia Motors přijali strategické rozhodnutí upustit od další výroby vozů s klasickými dieselovými motory, která se v tomto světle jeví jako nerentabilní, a hledat nové možnosti výrobního programu firmy,“ vysvětluje tiskový mluvčí Avia Motors Andrej Čírtek.
 
To ale neznamená, že přeloučská společnost ukončila svou existenci, jak se v některých českých médiích psalo. Výroba vozů v současnosti nadále běží, byť v menší míře než v minulém roce. V současnosti jsou v přeloučské továrně na výrobní lince vozy v různých fázích kompletace a dokončené vozy jsou průběžně dodávány zákazníkům. Vozy se vznětovými motory Euro 6 se budou v Přelouči vyrábět do pozdního léta tohoto roku a půjde o desítky vozů. Letos firma také vyrobí 19 výročních vozů, které připomenou rok 1919.
 
Loni Avia Motors vyrobila přes 70 vozů různých provedení. Letos se soustředí především na vozy s pohonem všech kol. Vozy 4x4 budou i nadále v nabídce automobilky a budou se stavět na zakázku. Navíc v současnosti probíhají jednání o rozšíření výrobního programu, Avia by se mohla stát subdodavatelem některých komponent pro automobilový průmysl.
 
Další možností do budoucna by mohla být elektromobilita. Zástupci přeloučského výrobce jednají s několika potenciálními partnery z Evropy i Asie o společné výrobě užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie. Avia by do projektu poskytla svou současnou modelovou řadu vozů Avia Initia a partneři by dodávali elektrický pohon, tedy trakční elektromotory a akumulátory. V Avii už s vyráběli elektromobily na podvozku Avia modelové řady D ve spolupráci s britskou firmou Smith, tyto vozy se pak uplatnily jak na britském, tak i na americkém trhu.
 
Velmi důležitou součástí portfolia Avia Motors bude i nadále servisní podpora flotily několika tisíc vozidel Avia modelové řady D a Initia. Systém servisní podpory a distribuce náhradní dílů zaručí spolehlivé fungování vozů Avia u uživatelů nejméně po následující desetiletí.