basf analyzoval barevné trendy za rok 2018 | Aktuality | autoweek.cz

BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018

BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018

28.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bílá je v automobilovém průmyslu stále globální barvou číslo jedna, ale v Evropě táhnou i odstíny šedé. Nejoblíbenější chromatickou barvou na světě je modrá.
Divize BASF Coatings představila novou Zprávu BASF o barvách pro automobilové nátěry v prvovýrobě. Ta přináší globální analýzu trhu a vhled do problematiky automobilových barev za loňský rok. Návrháři z BASF každoročně tvoří inovativní sbírku 65 nových barev, založenou na výzkumu světových kulturních změn, které mohou ovlivnit barevné trendy až na pět let dopředu.
 
Náskok ve všech segmentech si nadále drží achromatické barvy - bílá, černá, šedá a stříbrná. Jejich celosvětový podíl na trhu dosahuje téměř 80 %. Dominantní pozici obhájila bílá. Více než každé čtvrté auto v Severní Americe a téměř každé třetí vozidlo v Evropě má bílou barvu, zatímco v Asii a Tichomoří je to více než každé druhé. Oproti tomu oblíbenost stříbrné se ve srovnání s předchozím rokem mírně snížila.
 
Mezi chromatickými barvami je nejoblíbenější modrá a červená, zejména v menších segmentech, jako jsou kompaktní a subkompaktní vozy. Ve větších segmentech jejich obliba klesá. Proti předchozímu roku naopak dochází k výraznému nárůstu černé a bílé.
 
Téměř každý pátý automobil v Evropě je natřený šedou barvou, která nahradila černou jako druhou nejoblíbenější barvu hned za bílou. Spotřebitelé mohou vybírat z více než 110 variant od světle šedé až po tmavou, kovově antracitovou. Modrá, s přibližně 140 barevnými odstíny, nabízí ještě víc možností. S celkovým podílem 11 % v roce 2018 překonala stříbrnou, čímž se stala čtvrtou nejoblíbenější barvou aut v Evropě. Spolu s červenou si získává čím dál větší oblíbenost i v Severní Americe, Asii a Tichomoří.
 
K jedinečnému vzhledu vozu také značně přispívá metalický nebo perleťový efekt, který v roce 2018 zdobil dvě třetiny všech aut. Platí, že čím větší automobil je, tím častěji má tuto efektní úpravu.
 
BASF nabízí udržitelná řešení barevných nátěrů, která zkracují proces nanášení a vytvrzování, a pomáhají tak snížit emise CO2 až o 20 %. Patří sem i vodou ředitelné základní laky s minimálním obsahem těkavých organických sloučenin (VOC) a nátěry s funkcí řízení teploty, které minimalizují zahřívání povrchu vozu.
 
  • BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018
  • BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018
  • BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018
  • BASF analyzoval barevné trendy za rok 2018