bentley bude do roku 2030 plně elektrický | Aktuality | autoweek.cz

Bentley bude do roku 2030 plně elektrický

Bentley bude do roku 2030 plně elektrický

05.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen plánuje, že se britský výrobce exkluzivních automobilů Bentley stane dceřinou společností divize Audi a do roku 2030 plně přejde na výrobu čistě elektricky poháněných vozidel.
Volkswagen v rámci přechodu na masovou výrobu elektromobilů analyzuje budoucnost svých exkluzivních značek Bentley, Lamborghini, Bugatti a Ducati. Tři výrobci luxusních automobilů sice prodávají jen relativně malý počet vozidel, ale ta významnou měrou zatěžují celkovou bilanci koncernu s ohledem na emise CO2. V letošním roce se tyto vozy ještě zařadí mezi 5 %, která se do flotilových emisí nezapočítávají, nicméně v příštím roce už pro ně žádné úlevy nebudou.
 
Značku Bugatti, což je vysoce ztrátový relikt z dob megalomanských projektů Ferdinanda Piëcha, má převzít výrobce superelektromobilů Rimac. Osud Lamborghini je zatím nejasný. Jednou z možností je uvedení italského výrobce supersportů na burzu.
 
Bentley, na nějž zatím dohlíží šéf divize Porsche ve společnosti VW Oliver Blume, se od příštího roku stane součástí Audi, protože koncernový šéf VW Herbert Diess je přesvědčen, že zde má větší potenciál. Tím ovšem ztratí smysl kontrola Audi nad Lamborghini. S Bentleyem se nabízejí do budoucna lepší možnosti synergií především s ohledem na vývoj elektrického pohonu pro luxusní automobily.
 
Nyní společnost Bentley Motors oznámila, že její modelová řada bude do roku 2026 plně elektrifikovaná, tedy bude zahrnovat pouze vozy s plug-in hybridním a čistě elektrickým pohonem. Do roku 2030 budou všechny modely Bentley využívat jen plně elektrický pohon, protože automobilový průmysl se přizpůsobuje stále přísnějším emisním limitům v Evropě, Číně a nejnověji i v Rusku. „Během deseti let se Bentley přemění ze 100 let staré společnosti vyrábějící luxusní automobily na nový, udržitelný a zcela etický vzor luxusu,“ uvedl generální ředitel Bentley Adrian Hallmark.
 
V současné době největší výrobce dvanáctiválců na světě v příštím roce uvede na trh první dva plug-in hybridy (Flying Spur PHEV se už testuje a logicky se dá předpokládat i plug-in hybridní pohon pro SUV Bentayga), v roce 2023 chce mít pro všechny modely alternativu v plug-in hybridní verzi a v roce 2025 představí svůj první plně elektricky poháněný model.
 
Před sto lety (v roce 1919) založená firma už v létě uvedla, že v Crewe zruší až 1000 pracovních míst, tedy téměř čtvrtinu své pracovní síly, protože přejde k elektrické mobilitě. Ostatně i historická továrna v Crewe by měla radikálně omezit emise CO2 a stát se „plastově neutrální“. O tom, jaký bude osud unikátního zpracování hovězích kůží se ale zatím nemluví.
 
Bentley byl několik let jednou z nejziskovějších značek koncernu VW, ovšem v posledních dvou letech se propadl do ztráty. Minulý týden koncern Volkswagen oznámil návrat k zisku za tři čtvrtletí díky rostoucí poptávce po luxusních automobilech především v Číně, ovšem Bentley je nadále ztrátový.