bentley exp 12 speed 6e - nečekaný elektrošok | Aktuality | autoweek.cz

Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok

Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok

09.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Letošní autosalon v Ženevě rozhodně není ve znamení elektromobility. Zajímavých vozidel s elektrickým pohonem moc k vidění není. Výjimku najdeme tam, kde by ji čekal málokdo a v podobě ještě nečekanější - jako studii luxusního roadsteru se značkou Bentley.
Zpřísňující se požadavky na snižování emisí stále víc dopadají i na výrobce luxusních automobilů. Vzhledem k tomu, že jejich výrobky těžko mohou patřit k těm nejúspornějším a nejméně znečisťujících ovzduší, musejí hledat jiné cesty, jak snížit tzv. fleetovou spotřebu resp. fleetové emise. Bezemisní vozidla jsou v tomto ohledu ideální řešení, protože nejúčinnější snižují průměr za celou značku.
 
V roce 2015 Bentley v Ženevě předvedl koncept roadsteru s legendárním označením Speed 6. Nyní jej na stejné místo vrátil, ovšem s čistě elektrickým pohonem namísto hybridního. EXP 12 Speed 6e vypadá skvěle navenek i v interiéru - jako čistokrevné sportovní auto hodné tradiční anglické značky. Onačení Speed 6 připomíná legendární sportovní auta poháněná řadovým šestiválcem 6,5 l. V roce 1930 se tehdejší majitel automobilky Woolf Barnato při večeři v Cannes vsadil o 100 liber, že se svým Speed Six dojede do Londýna rychleji, než slavný Modrý expres. Skutečně to dokázal a vlak porazil o čtyři minuty.
 
Ač příď konceptu zdobí „rychlá šestka“, šestiválec pod kapotou tohoto vozu nenajdeme. Namísto toho zde je elektromotor…
 
Šéf Bentley Motors Wolfgang Dürheimer prohlásil, že Bentley je připraven uvést na trh vozidlo s elektrickým pohonem. Není ale moc pravděpodobné, že to bude zrovna roadster. Koncept slouží především k sondování reakcí potenciálních zákazníků (jeho další prezentace jsou plánovány na autosalon v Šanghaji a letní setkání historických a luxusních vozidel v Pebble Beach). Wolfgang Dürheimer při představení vozu prohlásil: „Chtěli jsme vyslat jasný signál - pokud to uděláme, pak může vypadat právě takto. Elektromobil nemusí nutně mít vzhled jako lednička. Může být vzrušující, měl by být sexy a měl by budit emoce.“
 
Bentley zatím nepublikoval žádné technické údaje o tomto konceptu, o jeho výkonnosti ani o dojezdu. Zatím tedy můžeme jen diskutovat o tom, zda by navzdory dobíjení dokázal na cestě z Cannes do Londýna porazit vlak.
 
SUV Bentayga se už v roce 2018 objeví i ve verzi s plug-in hybridním pohonem. Plně elektrifikovaný Bentley nelze čekat dřív, než v roce 2021.
 
  • Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok
  • Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok
  • Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok
  • Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok
  • Bentley EXP 12 Speed 6e - nečekaný elektrošok