bentley ukazuje budoucnost v konceptu electric exp 100 gt | Aktuality | autoweek.cz

Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT

Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT

11.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čistě elektricky poháněné luxusní Grand turismo naznačuje podobu budoucích modelů značky pro rok 2035.
Koncept EXP 100 GT automobilka Bentley představuje ke stému výročí svého založení. Má plně elektrický pohon se čtyřmi trakčními elektromotory a systém vektorování točivého momentu. Slibuje kombinovaný výkon až 985 kW (1340 k) a točivý moment 1491 N.m. Bentley uvádí, že EXP 100 GT je schopný zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 2,5 s a dosáhne maximální rychlost 300 km/h.
 
Očekává se, že budoucí technologie akumulátorů nabídne pětinásobek současné hustoty energie, takže EXP 100 GT je schopen nabíjet se až na 80 % kapacity za pouhých 15 minut. Dojezd by měl být na 700 km na plné nabití akumulátorů. Přitom hmotnost vozidla je 1900 kg, což je působivá hodnota pro auto této velikosti.
 
Koncept má délku 580 cm a je téměř 240 cm široký, takže na silnicích budoucnosti nebude k přehlédnutí. Nebude to ale hned - zájemci si na tento vůz budou muset počkat 16 let - do roku 2035.
 
„Bentley EXP 100 GT představuje druh automobilů, které chceme v budoucnu vyrobit. Stejně jako kultovní Bentleye z minulosti, i toto auto je spojeno s emocemi pro své cestující a pomůže jim užít si a ochránit vzpomínky na skutečně mimořádné cesty, které s ním absolvují,“ řekl ředitel designu společnosti Bentley Stefan Sielaff.
 
Jednou z nejpozoruhodnějších inovací vozu Bentley EXP 100 GT je umělá inteligence Personal Assistant. Bentley uvádí, že systém bude předcházet potřebám cestujících a může maximalizovat jejich pohodlí na základě svých znalostí svého majitele, včetně nastavení povrchů sedadel, která poskytují větší podporu při řízení. V kabině je také zabudovaná biometrie pro sledování pohybu očí a hlavy, jakož i krevního tlaku, což ukazuje, jak budou v budoucnosti luxusní vozidla navrhována na míru. Interiér je navržen se třemi různými konfiguracemi sedadel v závislosti na tom, zda bude povolena autonomní jízda.
 
  • Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT
  • Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT
  • Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT
  • Bentley ukazuje budoucnost v konceptu Electric EXP 100 GT