bernd pischetsrieder navržen na předsedu daimleru | Aktuality | autoweek.cz

Bernd Pischetsrieder navržen na předsedu Daimleru

Bernd Pischetsrieder navržen na předsedu Daimleru

03.12.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německá společnost Daimler navrhla, aby byl jejím předsedou zvolen Bernd Pischetsrieder poté, co bývalý generální ředitel Dieter Zetsche stáhl svou kandidaturu na tuto pozici. Pischetsrieder byl v minulosti generálním ředitelem BMW Group a VW AG.
Na konci výroční valné hromadě společnosti Daimler 31. března 2021 ¨po 14 letech odstoupí její předseda Manfred Bischoff (78). Po neočekávaném odchodu bývalého generálního ředitele Daimleru Dr. Dietera Zetscheho, s nímž se počítalo pro tento post, byl do funkce předsedy navržen bývalý generální ředitel koncernu Volkswagen a bývalý člen představenstva BMW Bernd Pischetsrieder (72).
 
Pischetsriederova volba by měla být pouhou formalitou. Jenže jeho nominaci na post předsedy dozorčí rady Daimleru ovšem nepřijati s nadšením zástupci akcionářů. „Šéf Daimleru Ola Källenius a celé představenstvo by si zasloužili progresivnějšího a v digitálním světě se lépe orientujícího předsedu dozorčí rady, který může ovlivňovat dlouhodobou strategii,“ řekl Marc Tüngler, výkonný ředitel Německé asociace pro ochranu vlastníků cenných papírů DSW.
 
Pischetsriederovo potvrzení do této funkce by znamenalo, že zkompletuje všechny německé výrobce automobilů s výjimkou Opelu, který ovšem v minulosti patřil americkému GM a nyní francouzské PSA.
 
V letech 1993 až 1999 byl generálním ředitelem tradičního rivala Daimleru, společnosti BMW Group. Pischetsrieder, bratranec geniálního tvůrce prvního Mini sira Aleca Issigonise, byl zodpovědný za nákup skupiny Rover Group včetně automobilky Land Rover společností BMW od British Aerospace v roce 1994. Zatímco přivedl značku Mini do BMW a získal odbornost v oblasti pohonu všech kol, kterou pro své SUV X5 potřeboval, ekonomické výsledky se zhoršily a spolu s tím i poměry ve vedení se zhoršily. Značky Land Rover a Range Rover byly už v roce 2000 prodány Fordu a Roveru se BMW rovněž zbavilo. Už v roce 1999 ale musel Pischetsrieder z vedení BMW Group odejít.
 
Po odchodu od BMW se stal generálním ředitelem automobilky Seat. Od roku 2002 do konce roku 2006 Pischetsrieder z rozhodnutí Ferdinanda Piëcha působil jako generální ředitel koncernu Volkswagen, kde mimo jiné dohlížel na řízení značek Volkswagen, Audi a Škoda. V důsledku rostoucích rozporů s předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piëchem byl nucen odejít.
 
Pischetsrieder je od roku 2014 členem dozorčí rady společnosti Daimler a od roku 2013 je také předsedou pojišťovny Munich Rück.
 
Ve svém prohlášení Daimler uvedl, že při hlasování na výroční valné hromadě v roce 2021 navrhne za kandidáty dozorčí rady také viceprezidentku společnosti Cisco Elizabeth Centoniovou, generálního ředitele Royal Dutch Shell Bena van Bürdena a generálního ředitele BASF Martina Brudermüllera.