bezdrátová aktualizace rodiny id. | Aktuality | autoweek.cz

Bezdrátová aktualizace rodiny ID.

Bezdrátová aktualizace rodiny ID.

08.07.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen jde do vzduchu: od léta 2021 chce aktualizovat software ve své rodině elektromobilů ID. „Over the Air“. Začíná s modely ID.3 z akční verze  First Movers Club a během července budou dodány nejnovější verze softwaru všem vozům ID.3, ID.4 a ID.4 GTX.
Od letošního léta budou modely z rodiny ID. dostávat pravidelné aktualizace softwaru prostřednictvím bezdrátové technologie „Over the Air“. Podle vlastního prohlášení je Volkswagen prvním a zatím jediným velkoobjemovým výrobcem automobilů, který tuto technologii zpřístupnil zákazníkům.
 
Aktualizace pro všechny zákazníky budou následovat postupně. Na začátku jde o model ID.3 -zákazníci akční verze First Movers Club dostávají novou verzi softwaru ID.Software 2.3. Aktualizace zahrnuje optimalizace a vylepšení v oblastech ovládání, provozních vlastností a komfortu. Celkově lze prostřednictvím bezdrátových aktualizací aktualizovat až 35 řídicích jednotek ve vozidle. Postupně budou následovat aktualizace pro všechny majitele vozů ID.3 a ID.4 a ID.4 GTX. V budoucnosti bude Volkswagen aktualizovat software svých vozidel ID. ve dvanáctitýdenním intervalu.
 
První aktualizace zahrnuje mimo jiné rozšířenou funkčnost systému ID.Light, optimalizované rozpoznávání okolí, dynamickou regulaci dálkových světel, vylepšenou ovladatelnost, přizpůsobený design informačního a zábavního systému a vylepšení provozních vlastností a stability.
 
Aktualizace softwaru se přenáší bezdrátově přímo do centrálních vysokovýkonných počítačů ICAS (In Car Application Server) ve vozech řady ID. Tyto počítače mají u vozidel na základě moderní platformy MEB na starosti funkce, které byly u dřívějších generací vozidel rozděleny mezi velký počet řídicích jednotek. Nová elektronická architektura je výkonnější a inteligentnější, ale také usnadňuje výměnu dat a funkcí mezi jednotlivými systémy ve vozidle. Aktualizace Over the Air se mohou týkat až 35 řídicích jednotek.
 
Motorem digitalizace značky je úzká spolupráce mezi organizační jednotkou ID.Digital a společností CARIAD pro vývoj automobilového softwaru v rámci koncernu Volkswagen.
 
Softwarové aktualizace vytvářejí předpoklady pro nové obchodní modely. V budoucnosti již zákazníci nebudou muset při koupi vozidla uvažovat nad tím, jakými funkcemi má být jejich vůz vybaven a jaká konfigurace dosáhne nejvyšší možné ceny při pozdějším prodeji ojetého vozu. Hardware bude do značné míry standardizován a dodatečné funkce a inovativní technologie bude možné získávat i během provozu vozidla softwarovou aktualizací.