bez renaultu fiat sází na elektrický 500 ev | Aktuality | autoweek.cz

Bez Renaultu Fiat sází na elektrický 500 EV

Bez Renaultu Fiat sází na elektrický 500 EV

15.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Fiat Chrysler Automobiles investuje 700 milionů eur do vybudování výrobní linky pro novou elektrickou verzi vozu Fiat 500 EV.
Šéf společnosti FCA Europe Pietro Gorlier ohlásil investici do závodu Fiatu Mirafiori. Na nové lince se bude vyrábět nový plně elektricky poháněný model 500 EV. Výroba začne ve druhém čtvrtletí roku 2020. Kapacita výroby se plánuje 80 000 kusů ročně s možností pozdějšího rozšíření. Vše bude podle Gorliera záviset na poptávce po tomto voze.
 
Investice je součástí vloni zveřejněného plánu FCA investovat do závodů v Itálii do roku 2021 5 miliard eur. Plán byl schválen poté, co neuspěla jednání o spojení FCA s Renaultem a tím padla i možnost využití platformy pro elektromobily od Aliance Renault Nissan. Vedení FCA ovšem tvrdí, že zde není žádná spojitost.
 
Nový vůz 500 EV bude prvním modelem s elektrickým pohonem a akumulátory, který bude Fiat prodávat v Evropě. Vedení FCA zatím nerozhodlo o prodeji tohoto vozu na jiných trzích, především v USA a Číně. Předchozí elektricky poháněná verze tohoto modelu 500e s dojezdem 140 km se prodávala jen ve Spojených státech aby tam Fiat splnil předpis o prodeji vozidel s nulovými emisemi. V roce 2014 bývalý generální ředitel FCA Sergio Marchionne požádal zákazníky, aby si 500e nekupovali, protože na každém dodaném kuse společnost ztrácí 14 000 dolarů.
 
Nový elektricky poháněný model 500 EV se bude prodávat souběžně se současnou verzí modelu 500 se spalovacími motory, která se bude i nadále vyrábět v polském závodě Tychy. Fiat 500 EV vznikne na bázi platformy BEV ve spolupráci s dodavateli jednotlivých technologických celků. FCA v minulých dnech mj. ohlásil partnerství se společností ZF, která připravuje výrobu speciální převodovky pro elektrický pohon. Fiat 500 EV bude veřejnosti předveden na jaře 2020 na autosalonu v Ženevě.
 
FCA redukuje nabídku značky Fiat v Evropě jen na několik modelů vycházejících především z elektrifikované verze 500 EV a minivozu Panda. Fiat 500 EV mu umožní nabízet vhodný automobil všude tam, kde může být vozům se spalovacími motory omezen vjezd do měst.