bloodhound ssc jede dál | Aktuality | autoweek.cz

Bloodhound SSC jede dál

Bloodhound SSC jede dál

19.12.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ještě před pár dny se zdálo, že projekt rekordního vozidla Bloodhound SSC, stavěného k dosažení rychlosti 1000 mil za hodinu (1609 km/h) skončil poté, co byl jeho majetek nabídnut na prodej. Nyní ale získal novou naději poté, co našel nového majitele.
Konkurzní správce Andrew Sheridan, pověřený prodejem majetku projektu Bloodhound SSC, potvrdil, že projekt koupil britský podnikatel Ian Warhurst, který je generálním ředitelem strojírenské společnosti specializující se na turbodmychadla, opravárenské soupravy a díly turbín, a ten že hodlá v projektu pokračovat.
 
Cena, zaplacená za nadzvukové vozidlo Bloodhound SSC, které je poháněno proudovým motorem spojeným s raketovým pohonem, nebyla zveřejněna.
 
„Ian má velké zkušenosti s řízením vysoce úspěšných firem v automobilovém průmyslu a přinese tak do projektu důležité odborné znalosti, které by mohly přispět k jeho realizaci. Své plány s projektem podrobně představí na začátku příštího roku,“ uvedl Sheridan. Rovněž potvrdil, že britské ministerstvo obrany, společnost Rolls Royce jako konstruktér proudového motoru, který byl původně určen pro stíhačku EuroFighter, prodej podporují.
 
„Byli jsme ohromeni nadšením, jaké tu pro Bloodhound SSC panuje a jsme rádi, že jsme dokázali zajistit kupujícího, který tomuto inspirujícímu projektu dokáže zajistit budoucnost. Současně bychom rádi poděkovali ministerstvu obrany a společnosti Rolls Royce za jejich podporu a spolupráci během celého procesu. Bez jejich podpory by projekt nebyl schopen pokračovat,“ uvedl Sheridan.
 
Projekt Bloodhound vznikl s cílem překonat stávající světový rychlostní rekord 1228 km/h, přičemž jeho ambicí je rekord posunout nad hranici 1000 mph (1609 km/h). Zkušební jízdy rychlostí 320 km/h se uskutečnily před rokem na letištní ploše. Zkušební jízdy rychlostí 530 až 965 km/h byly naplánovány na rok 2019 na jihoafrické planině Hakskeen Pan, kde už byla dráha vyčištěna a připravena. Pokusy o rekord byly plánovány na rok 2020 nebo 2021. Není ale zatím jasně, zda tento harmonogram bude novým majitelem dodržen.