bmw a daimler budou spolupracovat | Aktuality | autoweek.cz

BMW a Daimler budou spolupracovat

BMW a Daimler budou spolupracovat

01.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti BMW Group a Daimler AG budou společně vyvíjet technologie vysoce pro automatizovanou jízdu na dálnicích (SAE úroveň 3 a úroveň 4). Cílem je dlouhodobá strategická spolupráce. Vyvíjená technologie má být připravena k uvedení na trh v polovině roku 2020.
BMW Group a Daimler AG spojují své síly v oblasti autonomní jízdy. Spolupráce se zaměří na vývoj technologií pro asistenční systémy, automatizovanou jízdu na dálnicích a parkovací funkce až do úrovně SAE 4. Společnosti podepsaly memorandum o porozumění s cílem společného vývoje technologií budoucnosti s širokým potenciálem využití.
 
Plánovaná spolupráce přinese vzájemně oběma partnerům jejich znalosti a zkušenosti. Škálovatelná flexibilní architektura zrychlí a zefektivní vývoj další generace této technologie. Kromě toho bude možné tyto nové technologie dříve uvádět na trh a zdokonalovat je v kratších cyklech.
 
Společný vývoj bude probíhat prostřednictvím škálovatelné architektury zahrnující různé stupně automatizace s úrovněmi 3 a 4 pro jízdu po dálnicích. Obě společnosti plánují diskuse o možném rozšířené jejich vzájemné spolupráce také pro systémy řadící se do vyššího stupně automatizace nejen na dálnicích, ale i v městském prostředí. Tyto úvahy podtrhují dlouhodobost projektu spolupráce mezi oběma společnostmi, jejichž cílem je vznik flexibilní platformy pro automatizovanou jízdu. Vývoj stávajících technologií a již probíhající spolupráce obou společností zůstanou nedotčené a budou pokračovat. BMW Group a Daimler AG budou vyhledávat další partnerství s dalšími technologickými společnostmi a výrobci automobilů, která by mohla být nové platformě prospěšná.
 
Autonomní jízda u BMW Group
BMW Group pracuje na systémech vysoce automatizované jízdy od roku 2006. Vytvořilo univerzální platformu propojující specialisty na jednotlivé dílčí technologie, dodavatele a výrobce originálních dílů. V roce 2017 byl uveden do provozu kampus pro autonomní jízdu Autonomous Driving Campus v Unterschleissheimu severně od Mnichova.

Po světě už jezdí více než 70 vozidel testujících nejnovější technologie. Sbírají data, která pomáhají systémům učit se s využitím umělé inteligence a získané zkušenosti ověřovat v simulacích i v testech v rámci úrovní 2 až 5 na silnicích. Generace technologií automatizované jízdy, která je nyní ve vývoji, se v sériové výrobě jako úroveň 3 objeví ve voze BMW iNEXT, v němž bude v rámci pilotního projektu umožněna také úroveň 4.
 
Autonomní jízda u Daimler AG
Daimler AG pracuje na mnoha projektech zaměřených na úroveň autonomní jízdy 3, ale také na úrovně 4 a 5. Daimler již od počátku programuje své systémy ve většině případů sám. V roce 2019 v rámci spolupráce se společností Bosch spustí v San José v Silicon Valley první pilotní projekt automatických vozů (úroveň 4/5) v městském prostředí.

Začátkem následujícího desetiletí Daimler uvede Daimler na trh nejen vozidla s úrovní automatizované jízdy 3, ale také plně automatizovaná vozidla úrovní 4/5. Daimler je se svými škálovatelnými řešeními jedinou společností na světě, která systémy autonomní jízdy aplikuje do širokého spektra vozidel od osobních a užitkových vozů po autobusy a nákladní vozidla.